Špatně parkující řidiče, kteří vytvoří překážku provozu nebo chodcům čekají přísnější pokuty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: MP Praha - 6. 1. 2023


Novela bodového zákona přinese řadu velmi důležitých změn. Jednou z nich je i přísnější postih těch řidičů, kteří špatně parkují a tím vytvoří překážku jak pro provoz, tak pro chodce. Špatné parkování, které ale nemá následky pro ostatní, bude naopak hodnoceno mírněji.

V poslední době se na sociálních sítích velmi rozšířil trend fotit špatně parkující auta a vystavovat je k posměchu ostatním. Jakkoliv to vnímáme jako velmi hloupé, je jasné, že když řidič zaparkuje tak, že na chodníku překáží chodcům nebo zablokuje průjezd tramvaje, je to problém. A v některých situacích i nebezpečný. Na druhou stranu ale máme pro řidič především zásobovacích aut nebo kurýrních společností jisté pochopení. S parkováním to prostě občas není jednoduché, ale vše by mělo mít své hranice. Ty ovšem někteří nemají.

A proto se resort dopravy rozhodl v souvislosti s úpravou bodového zákona změnit také pokuty za parkování. Zatímco ve chvíli, kdy řidič zaparkuje tak, jak nemá, ale nikomu u toho nepřekáží, dočká se pokuty maximálně 1500 Kč, respektive spíše „domluvy“.

Ovšem ve chvíli, kdy vytvoří překážku provozu či chodcům, postih bude naopak přísnější. Takovému motoristovi bude hrozit na místě pokuta v rozmezí 2 500 Kč až 3 500 Kč. Ve správním řízení pak v rozmezí 4 000 Kč až 10 000 Kč. Dle ministerstva půjde především o situace, kdy zaparkované auto zablokuje MHD nebo chodník.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Špatně parkující řidiče, kteří vytvoří překážku provozu nebo chodcům čekají přísnější pokuty”

  1. A na milionáře,a cizince,a VIP osoby se to taky bude vztahovat?To jsme teď viděli,např.u cizinců….Nikdo je neřeší! Saskarna….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru