Slovenské ministerstvo vnitra v nejbližších dnech předloží vládě a následně také poslancům návrh sedmi zásadních změn dopravních předpisů. Mezi ty hlavní patří vyšší postih za telefonování za volantem, kdy nové sankcionování zvýší pokutu na dvojnásobek, tedy ze stávajících 50 eur na 100 eur a ve správním řízení až na 200 eur. Půjde o pokutu srovnatelnou s Německem, Španělskem a dalšími zeměmi. Podle slovenských úřadů jsou řidiči manipulující s mobilním telefonem za volantem natolik nesoustředění, že je lze přirovnat k těm, kteří před jízdou požili alkoholické nápoje. Návrh nového zákona navíc rozšiřuje zákaz používání mobilních telefonů při řízení i na další telekomunikační a audiovizuální prostředky, jako jsou například tablety nebo kamery.
Slovenská policie pro zjišťování tohoto přestupku nebude používat jen kamerový systém nad silnicemi a dálnicemi, ale i kamery na vozidlech či policejních motorkách, a vsadí také na fotodalekohledy s dosahem zhruba jednoho kilometru.
Dvakrát a dost pro začínající řidiče
Právě takto pojmenovaný zákon mají tamní úřady v plánu zavést v platnost a to ještě během tohoto roku. Stejně jako jinde, i na Slovensku mají policisté plné ruce práce s mladými řidiči. Jejich podíl, a hovoříme o řidičích ve věku mezi 17 a 24 lety, je na slovenských silnicích jen asi 8 %, ale jejich podíl na smrtelných nehodách přesahuje 19 %. Navíc u 21 % všech dopravních nehod mladých byl přítomen alkohol. To jsou důvody, proč se slovenská policie zasazuje za zavedení pravidla dvakrát a dost.
To by znamenalo, že jakmile začínající řidič během 2 let závažně poruší dopravní předpisy, bude muset absolvovat doškolovací kurz v autoškole, bude znovu skládat zkoušku z dopravních pravidel a vše bude muset doprovodit povinným vyšetření u dopravního psychologa.
Kromě toho by na Slovensku konečně měla být zavedena povinnost vytváření záchranné uličky pro průjezd vozidel záchranného systému a to tak, jak je tomu i v Rakousku, ČR nebo Maďarsku. Za porušení bude následovat pokuta 99 eur. Slovensko se navíc rozhodlo trestat zásadně i další nešvar s tím související, a to „zavěšení“ vozidla třeba za sanitku. Za takovéto jednání chystají na Slovensku pokutu 300 eur.
17letý mladík vzal auto rodičům a skončil s ním na střeše v poli. Od nehody pak odešel
Mimořádně silnou zbraň dostane do rukou policie v případě, že se řidič bude nejrůznějšími cestami vyhýbat uhrazení pokuty například za nedovolené překročení rychlosti. Nově bude policie moci takovému autu nasadit botičku. Stejně tak může uložit pokutu při běžné kontrole majiteli vozidla, s nímž byl spáchán přestupek. Pro vyšší vymahatelnost pokut může policie zadržet dokumenty od daného vozidla nebo sejmout registrační značky.
Další změna proběhne na poli alkoholu. Ne však za volantem, ale za řídítky. Slovensko si již vyzkoušelo uvolnění ve vztahu k cyklistům, kterým bylo povoleno až 0,5 promile alkoholu v krvi. Výsledky ale nejsou příznivé a tak ministerstvo vnitra SR navrhuje zpřesnění zákona. V obci bude nadále povolena hranice 0,5 promile, mimo obec, ať cyklista jede po cyklostezkách nebo běžné komunikaci, bude vyžadována nulová tolerance.
A ještě jedna perlička. Slovenským specifikem je možnost parkování na chodnících, ale jen za určitých podmínek. Tento předpis ministerstvo dopravy nyní navrhuje upřesnit tak, aby bylo zjevné, že parkovat se smí jen na chodnících přímo sousedících se silnicí a na žádných jiných.