Skoda-kodiaq-zachranna-sluzba-kralovehradecky-kraj-1

Slováci se inspirovali u nás. Lékaři dostanou SUV a budou jezdit k pacientům

Autor: Radim Plachý - Zdroj: topspeed.sk - Foto: Škoda - 6. 4. 2023


Zdravotnická záchranná služba funguje v České republice skvěle. A to nejen z pohledu zákona, ale i v praxi. Krátké dojezdové časy a systém rendez-vous: to je to, z čeho si teď Slovensko bere inspiraci. Záchranky čeká na Slovensku do dvou let obrovská změna.

Na Slovensku totiž systém rendez-vous nemají, ale plánují ho zavést. Je to systém, kdy k pacientovi zpravidla vyráží pouze velké zachranářské auto bez lékaře, protože ten není vždy nutné potřeba. Pokud ale potřeba je, přijede v dalším autě přímo na místě. Stihnout se tak dá více pacientů a lékař není odkázán na cestování se záchrankou. U našich východních sousedů jezdí lékař stále v záchrance, což není efektivní.

„Je to takzvaný potkávací systém, v rámci kterého vyjíždějí lékař se záchranářem v osobním autě typu SUV a přijedou k pacientovi o hodně dříve. Pokud se jen ošetří a není potřeba hospitalizace, tak je lékař opět volný a může jet na další výjezd. Pokud pacienta potřeba převézt do nemocnice bude, lékař s posádkou také nemusí a může i tak pokračovat na další výjezd,“ vysvětlil chystaný systém pro magazín Čas.sk František Majerský, prezident Slovenské komory zdravotnických záchranářů.

Slovensko chce tento systém zavést na podzim 2025, tamější Ministerstvo zdravotnictví už připravuje potřebné kroky. Nejprve přijde do praxe v krajských městech.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru