Příští měsíc se v Monaku uskuteční neskutečná aukce. Na prodej bude hned několik automobilových skvostů a mezi nimi i tahle Alfa Romeo T33/2. Aukci se budeme věnovat i v některém z našich příštích článků, ale teď nám to nedá a musíme vám představit speciálně tuhle krasavici.

Alfa Romeo se poněkud nesmyslně rozhodla na počátku roku 1950 ukončit svůj velice úspěšný závodní program. Tenkrát se říkalo, že šéfové Alfy jsou unaveni nutností neustále investovat větší a větší sumy k udržení prvních pozic v závodech Grand Prix. Jenže tímto krokem skončil také vývoj tehdy velice oblíbeného dvoulitrového V8.  Naštěstí oblíbenost značky mezi amaterskými jezdci nezmizela, spíše naopak. Kolem roku 1960 už to šéfům Alfy Romeo nedalo a znovu se pustili do práce.

Další vývoj vysokootáčkového dvoulitru V8 na sebe nenechal dlouho čekat, a díky tomu si tento motor našel cestu do několika prototypů, ale co je nejvíce lákavé, objevil se také ve velice oblíbených modelech GT. Krátce po svém debutu v roce 1967 vybojovala Alfa Romeo T33/2  první příčku v závodě 24 Hours of Daytona a o rok později to bylo vítězství v závodě Imola 500 Kilometres. Úspěchů opravdu byla celá řada a z tohoto vozu se stala ikona. Určitě se podívejte se do naší fotogalerie, protože tahle dáma v červeném si vaši pozornost jistě zaslouží.

Foto: Dave Teel/-AR-