ŠKODA Yeti po důkladné modernizaci: z jednoho budou dva

Autor: Pavel Srp - 13. 8. 2013


ŠKODA Yeti patří mezi nejoblíbenější kompaktní zástupce kategorie SUV. Zájemci o české kompaktní SUV budou mít poprvé na výběr ze dvou designových variant – stylovější Yeti míří do města a robustněji laděný Yeti Outdoor mimo zpevněné komunikace. V obou variantách zaujme ŠKODA Yeti řadou novinek: od přepracované přídě a zádě, přes kola z lehké slitiny, svěžejší interiér, nové „Simply Clever“ prvky a posílenou funkčnost, až po obohacenou nabídkou motorů a převodovek. Světová premiéra obou novinek proběhne na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu. Koncem roku 2013 budou obě varianty modelu ŠKODA Yeti uvedeny na prvních trzích.

„ŠKODA Yeti je jedním z nejatraktivnějších kompaktních SUV na trhu. Od své premiéry před čtyřmi lety silně překonala očekávání, která jsme s jejím odbytem spojovali,“ říká předseda představenstva ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Rozsáhlou modernizací a novou nabídkou dvou designových variant vysíláme signál, že v tomto silně rostoucím segmentu chceme i nadále posilovat.“

Výrazný vzhled – nyní ve dvou designových variantách

Zásadní novinkou modernizace modelu Yeti je nabídka dvou samostatných designových linií. Kompaktní SUV značky ŠKODA bude od této chvíle nabízeno buď v elegantním provedení do města nebo v outdoorové variantě pro výlety, které mohou vést i mimo silnice. Na první pohled se od sebe liší například provedením předního a zadního nárazníku. Podobně je rozdílné i zpracování bočních lišt a prahů: zatímco Yeti je má lakovány v barvě karoserie, u jeho „outdoorového“ sourozence jsou z černého plastu. ŠKODA Yeti Outdoor je sériově vybavena stříbrnými kryty vnějších zpětných zrcátek.

Modernizované provedení modelu Yeti přichází v novém designu značky ŠKODA. Přední i zadní část byla přepracována a působí teď mnohem výraznějším dojmem, s jasně patrnými znaky současného designového jazyka: ostrými hranami a liniemi, zdůrazněním horizontální roviny a novým logem.

Obě varianty se drží shodné koncepce vzhledu přídě. Zdůrazněna je horizontální orientace linií s výraznou maskou chladiče a nově tvarovanými světlomety, které jsou nyní volitelně nabízeny jako bixenony s integrovaným LED světly pro denní svícení. Přední mlhová světla dostala v souladu s novým designovým jazykem značky ŠKODA hranatý tvar a jsou umístěna níže v předním nárazníku.

Přepracovaná záď modelů Yeti je jasně členěná. Páté dveře získaly dva kubistické trojúhelníkové prvky a nové logo značky ŠKODA – přesně v duchu aktuálního designového jazyka značky. Výrazné zadní sdružené svítilny mohou do tmy svítit písmenem „C“ tvořeným světelnými diodami.

Přečtěte si také:  Škoda odhaluje studii Vision 7S. Dostane infotainment s displejem na výšku

Nabídka kol byla rozšířena o čtyři kola z lehké slitiny v novém, atraktivním designu. Pestřejší je také paleta barev. Novinkou jsou čtyři metalické odstíny: bílá Moon, zelená Jungle, šedá Metal a hnědá Magnetic. Poslední z uvedených je k dispozici výlučně pro nejvyšší výbavu Laurin & Klement.

Novinky lze nalézt i v interiéru. Jejich seznam zahrnuje tříramenné volanty v celkem sedmi variantách, nové potahové látky nebo dekorační lišty na přístrojové desce.

První vůz značky ŠKODA s parkovací kamerou

Yeti je prvním modelem značky, který může být na přání vybaven systémem Optical Parking Assistant (zadní parkovací kamerou). ŠKODA tak modelem Yeti pokračuje v zavádění asistenčních systémů, které přispívají jak komfortu, tak i bezpečnosti jízdy.

Poprvé je ŠKODA Yeti vybavena také nejnovější generací parkovacího asistenta Automatic Parking Assistant. S ním umí Yeti zacouvat do mezer podélně i příčně k vozovce; z podélných mezer i automaticky vyjede. Dále v SUV mladoboleslavské značky slaví premiéru bezklíčové odemykání, zamykání a startování KESSY. Díky tomuto systému je možné vůz odemknout, zamknout i nastartovat, aniž by klíč musel opustit vaši kapsu.

Velkorysý a funkční: „Simply Clever“ cestování

V přepracovaných modelech ŠKODA Yeti našly uplatnění čtyři nové „Simply Clever“ prvky: vedle oboustranného koberce, který se osvědčil už v jiných modelech značky ŠKODA, se v zavazadlovém prostoru nachází vyjímatelná LED svítilna, pod sedadlem řidiče je držák reflexní vesty a ve dveřích odpadkový koš.

Vedle těchto novinek nabízí přepracovaná ŠKODA Yeti i všechny dosud známé prvky komfortní výbavy na přání, mezi nimi rozměrnou panoramatickou prosklenou střechu, automatickou dvouzónovou klimatizaci „Climatronic“, vyhřívaná sedadla, tempomat, vyhřívané čelní sklo nebo elektricky nastavitelné sedadlo řidiče.

Klíčovým prvkem interiéru vozu ŠKODA Yeti i nadále zůstává systém zadních sedadel Varioflex. Nabízí jedinečnou variabilitu uspořádání: všechna tři sedadla lze jednotlivě sklápět nebo dokonce vyjmout z vozu. Při vyjmutém prostředním sedadle lze boční místa posouvat v podélném i příčném směru. Obratem ruky se tak pětimístný vůz promění ve čtyřmístný, se spoustou prostoru v podélném i příčném směru.

Variabilitu dále zvyšuje řada osvědčených detailů výbavy, jako sklopné opěradlo sedadla spolujezdce, sklopné stolky na zadní straně předních opěradel, spousta odkládacích prostorů nebo praktické držáky na láhve. Důraz na funkčnost v zavazadlovém prostoru dokládají mimo jiné upevňovací oka nebo výklopné háčky na zavěšení zavazadel.

Stejně jako před modernizací, i omlazená ŠKODA Yeti boduje velkorysou nabídkou prostoru. V žádném jiném kompaktním SUV nemají cestující na zadních sedadlech více místa nad hlavou – konkrétně 1 027 milimetrů. Objem zavazadlového prostoru činí minimálně 405 litrů, po posunutí všech zadních sedadel vpřed je možné ho zvýšit až na 510 litrů. Po vyjmutí všech zadních sedadel vzroste objem pro náklad na vynikajících 1 760 litrů.

Přečtěte si také:  Škoda Octavia Combi je tu s námi už 25 let. Premiéru měla na frankfurtském autosalonu

Sedm moderních motorů, pohon předních i všech kol, převodovky ručně řazené i dvouspojková DSG

Pro přepracované modely ŠKODA Yeti jsou k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory, všechny přeplňované turbodmychadlem a s přímým vstřikováním paliva. Jejich paleta sahá od zážehové jednotky 1,2 TSI 77 kW/105 koní až po vznětový agregát 2,0 TDI 125 kW /170 koní. V závislosti na konkrétní motorizaci vůz disponuje pohonem buď jen kol přední, nebo obou náprav; pohon všech kol je realizován prostřednictvím mezinápravové spojky Haldex páté generace. Jako automatické převodovky využívá ŠKODA Yeti výhradně moderní dvouspojková ústrojí DSG s šesti, resp. sedmi stupni.

Verze GreenLine s motorem 1,6 TDI 77 kW/105 koní, pohonem předních kol a manuální převodovkou produkuje jen 119 g CO2/km. To odpovídá spotřebě 4,6 litru nafty na 100 km. V nabídce jsou také další tři motorizace v provedení Green tec: 2,0 TDI 103 kW/140 koní s manuální šestistupňovou převodovkou a 1,6 TDI 77 kW/105 koní se sedmistupňovým DSG. Benzinový motor 1,4 TSI 90 kW/122 koní v kombinaci s manuální převodovkou se dodává pouze ve variantě Green tec se sníženou spotřebou. Paket Green tec obsahuje systém Start-Stop, rekuperaci brzdné energie a pneumatiky se sníženým valivým odporem.

Naftový motor 2,0 TDI 125 kW/170 koní je k dispozici také v atraktivní kombinaci pohonu všech kol a šestistupňové dvouspojkové převodovky DSG. Pro vůz Yeti s pohonem předních kol a motorem 1,6 TDI 77 kW/105 koní bude nyní možno objednat dvouspojkové ústrojí DSG se sedmi stupni.

Bezpečnost na vysoké úrovni

Bezpečnost hrála při navrhování modelu ŠKODA Yeti zásadní roli. Za ochranu posádky získalo kompaktní SUV při svém uvedení na trh v roce 2009 maximální možné hodnocení v testech Euro NCAP v podobě pěti hvězdiček.

Aktivní bezpečnost zvyšuje ESC (Electronic Stability Control) s ABS a brzdovým asistentem. Tyto systémy jsou součástí sériové výbavy pro země EU. Mlhové světlomety je možno volitelně vybavit i funkcí přisvětlování zatáček. Nové bi-xenonové světlomety, na přání s LED světly pro denní svícení, zvyšují bezpečnost za snížené viditelnosti. Vůz může být vybaven elektronickými asistenty pro rozjezd do kopce a pro sjíždění svahů. Kromě toho je v nabídce také kontrola tlaku v pneumatikách.

Přečtěte si také:  Odbory Škody upozornily na stále nedostatečný počet dílů i snižování kapacity výroby

S elektronicky řízeným pohonem všech kol (mezinápravová spojka Haldex páté generace) a světlou výškou 180 mm je kompaktní SUV připraveno na jízdu nejen na silnicích, ale i mimo zpevněné cesty. Elektronická uzávěrka diferenciálu EDS umožňuje rovnoměrný a komfortní rozjezd na povrchu s nerovnoměrnou adhezí.

V oblasti pasivní bezpečnosti se cestující v modelu Yeti mohou spolehnout až na devět airbagů. Pro bezpečné upevnění dětských sedaček jsou ve voze úchyty Isofix. Bezpečnostní paket doplňují tříbodové pásy (vpředu s přitahovači) a výškově stavitelné hlavové opěrky na všech sedadlech.

Mezinárodní úspěch

S vozem ŠKODA Yeti vstoupila česká automobilka do segmentu kompaktních SUV v roce 2009. Yeti se rychle stal jedním z nejúspěšnějších vozů své třídy. Do 30. června 2013 bylo prodáno zhruba 263 200 vozů ŠKODA Yeti. Jen za rok 2012 dodala ŠKODA AUTO zákazníkům zhruba 87 400 vozů typu Yeti – v porovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 24,3 %. Během první poloviny roku 2013 se pro české SUV rozhodlo 41 800 řidičů na celém světě. V Evropě je Yeti se svým zhruba pětiprocentním tržním podílem jedním z nejprodávanějších kompaktních SUV, na domácím českém trhu je ve svém segmentu jasnou jedničkou. V České republice se Yeti vyrábí v závodě Kvasiny.

V rámci Růstové strategie 2013 sází ŠKODA na mezinárodní růstové trhy. Koncem roku 2012 se ŠKODA Yeti postavila na start v Rusku. Lokální výroba probíhá ve spolupráci s ruskou automobilkou GAZ v závodě v Nižním Novgorodu. Od poloviny roku 2013 se Yeti prodává i v Číně, v současné době jako importovaný model. Od konce roku bude nabízen i v prodloužené verzi speciálně pro čínský trh. Vůz bude vyráběn lokálně, v partnerském závodě Shanghai Volkswagen.

Od svého vstupu na trh ŠKODA Yeti získala 47 národních a mezinárodních ocenění. Za všechny lze jmenovat vícenásobné vítězství v anketě Driver Power, pořádané časopisem Auto Express. Z hlasování 46 tisíc čtenářů vzešel Yeti jako automobil s nejspokojenějšími zákazníky ve Velké Británii.

S přepracovaným vozem Yeti hned ve dvou variantách pokračuje ŠKODA AUTO v největší modelové ofenzívě své historie. Jen v roce 2013 uvede automobilka na trh osm nových nebo přepracovaných modelů. Do roku 2018 chce ŠKODA AUTO své celosvětové prodeje zvýšit na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek