Skoda-Kliq-sdileni_auta

Škoda představuje službu KLIQ pro snadné sdílení služebních vozů

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 9. 12. 2021


Služba KLIQ přináší zcela nové možnosti pro využívání služebních vozů. Zaměstnanci si díky ní mohou automobily jednoduše rezervovat, přebírat i odevzdávat, a to vše bez nutnosti předání klíčků od vozů. Škoda Auto DigiLab navrhla systém KLIQ pro pohodlnou správu vozového parku i evidenci jízd, snížení provozních nákladů a efektivní využívání automobilů. Šestiměsíční pilotní provoz byl počátkem září 2021 spuštěn v Děčíně, kde službu testují zaměstnanci magistrátu.

„Služba KLIQ dává provozovatelům flotil služebních vozů zcela nové možnosti: maximálně zjednodušuje správu vozového parku a zároveň usnadňuje výpůjčky i vrácení automobilů či evidenci jízd. Dále nabízí aktuálně volné automobily ke sdílení k soukromým účelům, což přináší dodatečné benefity zaměstnancům a zároveň příjmy společnosti vlastnící flotilu vozů,“ říká Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab.

Systém sdílení KLIQ funguje na jednoduchém principu. Uživatelé potřebují pouze stejnojmennou aplikaci v chytrém telefonu, která dělá z mobilního zařízení virtuální klíček od vozu. Ve vozidlech je naistalována telematická jednotka umožňující odemčení a zamčení zámků, spuštění motoru, ale také stanovení přesné polohy automobilu pomocí GPS. Jednotku lze kdykoli odinstalovat a nijak neovlivňuje další funkce vozu, a proto ji lze použít také ve vozech pořízených prostřednictvím leasingu.

Možnosti nové služby jsou velmi široké. Uplatnění najde u flotil ve firmách či ve správě měst a obcí s více než dvěma sdílenými automobily. Dostupné vozy lze sdílet v rámci různých organizací spadajících pod magistrát, systém dokáže rozlišit služební cesty i soukromé jízdy. Zásadní výhodou je virtuální klíč v mobilním telefonu, díky němuž jsou vozy dostupné kdykoliv, a to bez nutnosti předání skutečných klíčků.

Od 2. 9. 2021 probíhá pilotní projekt ve spolupráci s Magistrátem města Děčín, celkem 14 služebních vozů je zde přes platformu KLIQ k dispozici 74 zaměstnancům. Cílem je otestovat systém v reálném provozu městského vozového parku, optimalizovat náklady na jeho správu a zjednodušit administrativu spojenou s vykazováním služebních jízd. Během zkušebního provozu vozy propojené službou KLIQ již úspěšně najely více než 8 000 kilometrů a absolvovaly 150 sdílení mezi uživateli. V rámci pilotního provozu jsou průběžně vyhodnocovány požadavky uživatelů a následně implementovány tak, aby služba plně odpovídala požadavkům na provoz ve specifickém prostředí úřadu.

Mezi hlavní přínosy pro provozovatele flotil a jejich zaměstnance či externí uživatele patří:

  • Jednoduchý systém: v aplikaci KLIQ probíhá komplexní správa vozového parku, a to včetně elektronické evidence ujetých kilometrů a spotřeby paliva, dat z GPS či statistiky jízd.
  • Úspora nákladů: vozidla se využívají efektivněji, jednodušší je i správa flotily.
  • Snadné předání vozů: díky virtuálnímu klíčku není nutná osobní účast u předání či převzetí vozu.
  • Flexibilita: dostupné automobily ve službách měst lze snadno rezervovat odkudkoli, jen pomocí aplikace.
  • Uživatelská přívětivost: KLIQ rozšiřuje výhody sdílení vozidel i mezi služební vozy, což zpřístupní jejich využití pro soukromé jízdy zaměstnanců jako formu benefitu.
  • Služba navržená pro korporátní podmínky: díky zkušenostem dosavadních partnerů nechybějí ani speciální funkce, jako je schválení jízdy autorizovanou osobou nebo specifické filtrační parametry.

K příjemnému uživatelskému zážitku patří jednoduchá funkčnost, díky níž si sdílení rychle osvojí zaměstnanci všech věkových skupin. V aplikaci KLIQ stačí zvolit datum a vybrat některý z dostupných vozů. Po potvrzení se uživatel v požadovaném termínu dostaví k vozu s telefonem, který po spárování a ověření totožnosti uživatele odjistí zámky a umožní spustit motor. Na konci cesty se stejným způsobem vůz bezpečně uzamkne.

Podobně snadná je implementace systému KLIQ do vozového parku jakékoli firmy či úřadu: stačí stávající vozy vybavit telematickou jednotkou a zaměstnancům nainstalovat aplikaci do telefonu.

Sdílení služebních vozidel KLIQ je součástí platformy HoppyGo, která slouží k propojení soukromých vlastníků vozidel se zájemci o jejich příležitostné využití. Majitelům umožňuje využít vůz k pokrytí nákladů spojených s provozem vozidla v době, kdy automobil nepotřebují, uživatelům zajišťuje snadno dostupnou mobilitu. V současnosti HoppyGo registruje již 130 000 zákazníků.

Služba KLIQ patří rovněž mezi důležité pilíře spolupráce českého zastoupení mladoboleslavské automobilky se Sdružením místních samospráv v rámci partnerství v projektu Obec 2030. Škoda Auto se jakožto lídr v oblasti elektromobility a domácí výrobce snaží maximálně podporovat rozvoj a výstavbu infrastruktury. K tomu samozřejmě patří i podpora municipalit. Pro obce tak došlo k adaptaci nabídky balíčků elektromobility, jejichž součástí je například i řešení komunitního carsharingu, případně konzultace týkající se energetické soběstačnosti, výstavba fotovoltaické elektrárny, dobíjecích stanic, dalších služeb a také konzultace v oblasti dotačních titulů.

Škoda Auto DigiLab se jako inovační centrum společnosti zabývá tématy jako je sdílená ekonomika, služby mobility, digitalizace a elektromobilita. Na svých projektech spolupracuje se startupy vyvíjejícími nové technologie, ale i zkušenými experty ze strany Škoda Auto. Rozsah činnosti DigiLabu je široký – od vývoje nových obchodních modelů a konceptů, přes scouting inovativních technologií, až po řešení mikromobility pro města. V současné době fungují pobočky ve čtyřech zemích světa – v České republice, Indii, Číně a Izraeli.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru