Škoda Enyaq RS Race

Škoda Enyaq RS Race je tady. Je lehčí, výkonnější a má i hydraulickou ruční brzdu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 9. 10. 2024


Víte, co se stane, když dáte elektrické kupé do dílen Škoda Motorsport, aby ho tam vyladili podle vlastních představ? Vznikne pořádně ostrý koncept Enyaq RS Race. Seznamte se s ním!

Speciál vychází ze sériového elektromobilu Enyaq Coupé RS, prošel ovšem množstvím úprav směřujících jak ke sportovním jízdním vlastnostem, tak k celkové udržitelnosti. Hned několik jeho částí je vyrobených z biokompozitních materiálů. Ty snížily hmotnost proti sériovému vozu o 316 kilogramů.

Enyaq RS Race má také v porovnání se sériovým provedením podvozek snížený o 70 mm, dramaticky rozšířené blatníky (zadní dokonce o 116 mm) a spoustu aerodynamických úprav karoserie. Uvnitř samozřejmě najdeme bezpečnostní rám, závodní sedadla se šestibodovými bezpečnostními pásy i další závodní prvky běžné v soutěžních speciálech. Při návrhu všech těchto prvků byl kladen důraz především na funkční stránku.

Závodní úpravy

Kromě těchto novinek má Enyaq RS Race řadu dalších závodních prvků. Jsou tu například karbon-keramické kotoučové brzdy s desetipístkovými třmeny. Technickou novinkou je hydraulická ruční brzda, která je spolu s pedálovou skupinou převzata ze soutěžní Fabie RS Rally2. Zbrusu nový je celý systém chlazení brzd. Upraveno je i chlazení auta jako takového, sání vzduchu k chladiči je provedeno zespodu vozu, skrze masku do vozu vzduch neproudí. Z toho důvodu bylo potřeba upravit i pozici chladiče.

Kola má Enyaq RS Race dvacetipalcová. Nové je i řízení – lineární s rychlým převodem, namísto progresivního u sériového vozu. Auto se ovládá pomocí závodního volantu. Uvnitř kromě již zmíněných prvků nechybí ani automatický hasicí systém.

Pohon jako takový zůstává v sériové podobě, jsou tu tedy dva elektromotory s celkovým výkonem 250 kW a baterie s kapacitou 82 kWh. Maximální rychlost zůstává na 180 km/h, ovšem vzhledem k výrazně nižší hmotnosti je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou méně než pěti sekund. Enyaq RS Race také dostal zcela nový zvukový projev, který navíc pokračuje i nad hranicí 30 km/h. To podporuje celkovou závodní atmosféru a povahu vozu.

Zkušenosti pro budoucnost

„Vůz Škoda Enyaq RS Race byl vyvinut zcela ve vlastní režii Škoda Motorsport. Vychází ze sériového modelu Enyaq Coupé RS a vyznačuje se sebevědomým designem s výraznou závodní DNA, vylepšenou aerodynamikou a vynikající akcelerací. Z hlediska udržitelných řešení slouží nový koncepční vůz také jako pilotní projekt pro budoucí inovace v sériové výrobě. Biokompozitní díly vedly k výraznému snížení hmotnosti a s ohledem na budoucí implementaci je nyní testujeme v motorsportu, včetně aktuálního závodního speciálu Škoda Fabia RS Rally2,“ popisuje Johannes Neft, člen představenstva Škoda Auto pro oblast technického vývoje, změny a přínos konceptu.

Enyaq RS Race je už druhý závodní elektromobil Škoda. Navazuje na speciál Škoda RE-X1, který Škoda Motorsport připravil v roce 2021 ve spolupráci s Kreisel Electric a týmem Baumschlager Rallye & Racing. Vůz také využívá zkušeností techniků Škoda Motorsport s aktuálním zákaznickým závodním vozem Fabia RS Rally2.

Významnou novinkou, kterou Enyaq RS Race uvádí do praxe, jsou biokompozitní materiály. Materiály AmpliTex a PowerRibs využívají lněná vlákna a pochází od společnosti Bcomp, která je vyvíjí coby alternativu k dílům z karbonových vláken. Oproti nim je uhlíková stopa takto vyrobených dílů až o 85 % nižší, přičemž výhoda v podobě nízké hmotnosti a vysoké pevnosti zůstává zachována. Enyaq RS Race používá tyto materiály v interiéru i exteriéru, jsou z nich vyrobeny například nárazníky, blatníky, zadní přítlačné křídlo, střecha (ta nahrazuje sériovou prosklenou), palubní deska, výplně dveří či podlážka pro řidiče i spolujezdce.

Vůbec poprvé používá Škoda takový materiál pro tak velké, významné a komplexní díly. Má to svou logiku – koncept díky tomu slouží k testování takových dílů, které se pak jednou mohou dostat i do sériové výroby. Při přípravě prototypu se ostatně uplatnila i metoda 3D tisku, použit k tomu byl biologicky šetrný a CO2 neutrální materiál.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru