skoda-vystavba-mostu-pres-dalnici-D10- (1)

Škoda Auto zahájila výstavbu čtyřproudého mostu Laurina & Klementa přes dálnici D10

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Škoda - Tisková zpráva - 25. 5. 2022 0

Škoda Auto včera slavnostně zahájila stavbu čtyřproudého mostu Laurina & Klementa přes dálnici D10, a to za účasti ministra dopravy Martina Kupky, zástupců kraje a zúčastněných měst i dalších hostů. Nové přemostění vznikne mezi sjezdy č. 44 Mladá Boleslav a 46 Kosmonosy.

Tato stavba je projektována jako směrově rozdělená, čtyřproudá, oboustranná komunikace. Do projektu dále náleží nová brána do areálu závodu Škoda Auto a rovněž navazující komunikace III. třídy. Budovaný příjezd k závodu také využije chystanou mimoúrovňovou křižovatku nad dálnicí D10 u sjezdu č. 46 Kosmonosy. Díky tomuto příkladu koordinované spolupráce veřejného a soukromého sektoru dojde k zásadnímu snížení dopravní zátěže v okolí.

Přečtěte si také:  Na Ministerstvo dopravy přichází nový ministr. Martin Kupka slibuje, že výměna řidičáku nebo přepis auta půjde vyřešit z tepla domova

„Škoda Auto se rozhodla vybudovat nový příjezd do závodu jako významný příspěvek pro zklidnění dopravy v Mladé Boleslavi a Kosmonosech. Kamionům se zkrátí cesta a ve spojení s chystanými veřejnými komunikacemi dojde k zásadnímu snížení zátěže v obou městech. Jsme rádi, že jsme mohli na tomto projektu spolupracovat s městy, krajem i ministerstvem dopravy v zájmu místních obyvatel,“ řekl Michael Oeljeklaus, člen představenstva za oblast Výroby a logistiky.

Slavnostní zahájení výstavby mostu přes dálnici D10 proběhlo v areálu hlavního výrobního závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi v místě, kde se bude nové přemostění nacházet.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Škodovka Ondřeje Klymčiwa je po prvotních problémech nakonec po prologu čtvrtá

Ceremoniálu se zúčastnil Jiří Drbout, vedoucí plánování značky Škoda Auto (na foto níže zleva), předseda Odborů KOVO Jaroslav Povšík, ministr dopravy Martin Kupka, Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky, Martin Borovka, předseda představenstva a generální ředitel Eurovia a další hosté.

skoda-vystavba-mostu-pres-dalnici-D10- (2)

Do nového mostu Škoda Auto investuje 650 milionů korun, po svém dokončení plánovaném na červen 2023 bude sloužit především nákladní kamionové dopravě, která tudy bude přivážet komponenty nezbytné pro výrobu. Opačnou cestou budou závod opouštět nové vozy směřující do lokalit, jež nejsou vhodné pro jinak upřednostňovanou vlakovou dopravu. Přeprava nových vozů po železnici je jako ekologičtější způsob dopravy využívána zejména pro dálkové trasy a v současnosti se takto převáží přibližně 55 % vyrobených automobilů z Mladé Boleslavi a Kvasin. Přestože se podnik snaží uplatnit možnosti železnice v maximální míře, pro plynulé zajištění chodu závodu zůstává nákladní doprava nezbytnou součástí přepravní logistiky.

Celý projekt „Úpravy dopravní infrastruktury pro nákladní dopravu“, jehož nejviditelnější součástí je výstavba nového mostu přes dálnici D10, je jedním z dlouhodobě plánovaných projektů společnosti Škoda Auto a součást plánů udržitelného rozvoje a společenské odpovědnosti automobilky. Škoda Auto neustále přispívá ke zlepšení infrastruktury ve spolupráci s klíčovými partnery na regionální, krajské i celostátní úrovni. Například již v roce 2018 se podílela na rozšíření kruhového objezdu a zvýšení kapacity veřejné komunikace u závodu ve východočeských Kvasinách.

Přečtěte si také:  Ceny dálničních známek zatím zůstanou beze změny. Potvrdil to ministr dopravy Kupka

Automobilka také podporuje rozvoj regionů, v nichž působí, prostřednictvím Nadačního fondu Škoda Auto. Realizovanými projekty se mimo jiné snaží zmírnit intenzitu automobilové dopravy ve městě a jeho okolí a zlepšit dopravní situaci. Klíčovými tématy jsou rozvoj mikromobility a podpora městské cyklistiky. Projekt sdílených kol odstartoval v Mladé Boleslavi již čtvrtou sezónu, na Rychnovsku druhou. Oběma regiony se inspirovalo i Vrchlabí, kde byl pilotní projekt sdílených kol spuštěn letos 16. května. Používání kol výrazně snižuje dopravní zátěž a přispívá k omezení hluku a emisí při cestách, ať už za prací, za službami nebo ve volném čase.