Ještě před pár dny jsme se všichni potili i při mrkání. Počasí se ale rozhodlo nám důrazně připomenout, že podzim pomalu, ale jistě klepe na dveře. Meteorologové předpovídají silné, a hlavně dlouhotrvající deště, což i pro řidiče znamená řadu možných problémů. Poradíme, jak se jim vyhnout a do cíle dojet v pořádku.
V prvé řadě je dobré si uvědomit, že déšť snižuje vnímavost řidiče. Špatná viditelnost spolu s odrážejícími se světlomety aut od silnice je pro oči extrémně namáhavá. Na silnice tak ideálně vyrážejte odpočatí a stejně jako v horkých dnech nepřeceňujte své síly. Jakmile přijde déšť po delším období sucha, číhá na vás jedna nečekaná nepříjemnost. „Během déle trvajícího sucha se na cestách nashromáždí motorový olej a ostatní maziva. Když se tyto látky smíchají s prvními kapkami deště, povrch vozovky se stává extrémně kluzký. Delší déšť nakonec tyto nečistoty smyje, ale první hodiny deště jsou obvykle nejnebezpečnější,“ radí krajská policejní tisková mluvčí Markéta Johnová.
Při deštích platí více než kdy jindy, že je nutné sundat nohu z plynu. Jeďte pomaleji, víc předvídejte, sledujte chování ostatních řidičů a nezmatkujte. Na vodě je nejhorší zbrklé trhání volantem, prudké brzdění nebo naopak agresivní akcelerace. „Brzděte dříve a s menší silou, jako byste to dělali za suchého počasí. Dřívější a jemnější brzdění zvětšuje brzdnou dráhu mezi vámi a autem před vámi a také dáváte včas na vědomí řidiči za vámi, že zpomalujete. Nezapomínejte ani na signalizaci směru, aby ostatní řidiči věděli o vašich úmyslech. Zatáčkami přejíždějte pomaleji, a ne takovou rychlostí jako za sucha,“ doplňuje Markéta Johnová.
Léto se loučí a přichází sychravé počasí s dešti. Na co je potřeba při řízení myslet?
Pozor na tempomat, vzdálenost i světlomety
Pokud jedete v silném dešti, je dobré raději nepoužívat tempomat. „Pokud dostanete aquaplaning, při použití tempomatu je dost pravděpodobné, že vaše auto ještě více zrychlí. Tempomat také snižuje řidičovu ostražitost a tím, že nemá nohy na pedálech, se zvyšuje jeho reakční doba v nebezpečných situacích,“ vysvětluje policejní tisková mluvčí Johnová.
Aquaplaning je situace, která vzniká ve chvíli, kdy kola ztratí vlivem množství vody kontakt s vozovkou. Auto se pak „vznáší“ a jakákoliv manipulace je těžká, někdy i nemožná. „Aquaplaning může vzniknout, když je na silnici velké množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést a kolo tím ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává neřiditelným a může se dostat do smyku. Co s tím? Pokud je na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy,“ radí BESIP. Pokud máte auto s automatem, pak na to platí jen pevně, ale ne křečovitě držet volant, nešlapat na plyn ani na brzdu a počkat, až se kola opět chytí vozovky.
Připomínáme také, že jakmile prší a je snížená viditelnost, musíte mít rozsvícené světlomety. Na denní svícení ani nemyslete, naopak případně zvažte použití mlhovek. Ale jen tehdy, kdy je to opravdu potřeba. Mlhovky vypínejte ve městě, ve chvíli, kdy za vámi někdo jede, ale i v kolonách! Jinak budete oslňovat ostatní řidiče a přispívat ke vzniku možných nehod.