SEAT radí jak na bezpečnou jízdu v noci: Základem je dobře vidět! + video

Autor: Tisková zpráva - 22. 7. 2016


Období letních dovolených je část roku, kdy dosahuje provoz na silnicích nejvyšší intenzity a mnoho lidí jede raději v noci, aby maximálně využili svou dovolenou. Po setmění je doprava obvykle méně intenzivní, ale riziko nehody se zvyšuje kvůli horší viditelnosti a únavě.

Nehody v noci tvoří v Evropě 37 % všech nehod se smrtelnými následky, takže pro bezpečnější jízdu je třeba učinit jistá preventivní opatření:

  • Za soumraku zapněte tlumené světlomety, které zajistí lepší viditelnost, a to i pro ostatní účastníky silničního provozu. Se zapnutými tlumenými světlomety se musí jet za tmy, v dešti nebo za špatné viditelnosti. Některá vozidla jsou vybavena systémem, který automaticky zapíná nebo vypíná tlumené světlomety v závislosti na intenzitě venkovního světla, ale také například aktivuje a deaktivuje dálková světla. Zrakem vnímáme 90 procent informací potřebných k řízení. Vzhledem k tomu, že se v noci zhoršuje schopnost vizuálního vnímání, vyžaduje rozpoznávání chodců, zvířat nebo dopravního značení delší dobu. V těchto případech jsou dobrým spojencem světlomety LED, které vytvářejí kvalitnější světlo než halogenové žárovky. Světlo vydávané diodami LED je velmi podobné dennímu světlu, což výrazně zlepšuje viditelnost.
  • Přizpůsobte svou rychlost tak, abyste dokázali zabrzdit na vzdálenost osvětlovanou světlomety. Doporučuje se jet pomaleji, než je obvyklé za dne. Například ve Španělsku je doporučená rychlost pro jízdu se zapnutými tlumenými světlomety 90 km/h.
  • Udržujte bezpečnou vzdálenost, která není menší než tři sekundy odstupu od před vámi jedoucího vozidla.
  • Rozpoznejte včas projevy únavy, jako jsou například těžká víčka, problémy s udržováním vozu v jízdním pruhu nebo neschopnost vybavit si prostředí, jímž jste projížděli na posledním kilometru. Únava negativně ovlivňuje reflexy a její dopady jsou podobné jako při řízení s 0,5 promile alkoholu v krvi. Při prvních projevech únavy je důležité zastavit a odpočinout si nebo zdřímnout po tak dlouhou dobu, dokud nebudete schopni opět bezpečně pokračovat v jízdě. Některá vozidla jsou vybavena asistentem pro rozpoznávání únavy, který detekuje únavu řidiče a zobrazí na přístrojové desce výstražné upozornění s doporučením přestávky k odpočinku.

Budete-li se řídit těmito tipy, dojedete do svého cíle bez problémů a bezpečně.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru