„Rozhodování o názvu auta je podobným procesem, jaký absolvují rodiče, když vybírají jméno pro své dítě – jméno musí být emocionálně silné a vhodné pro život,“ vysvětluje Vincenza Magliocco, vedoucí produktového marketingu pro modelovou řadu Ibiza ve společnosti SEAT. V případě modelu SEAT Ibiza bylo jméno vybráno v 80. letech, v době boomu cestovního ruchu ve Španělsku. V rámci strategie společnosti SEAT spojovat všechny své modely se španělskými městy měl ostrov Ibiza s mladým, středomořským duchem a moderní, nenucenou imagí hodně společného s cílovou skupinou tohoto vozu.

LIS3982 small

S představením první generace modelu SEAT Ibiza začala španělská společnost SEAT „kráčet po nové cestě směrem k nezávislosti a internacionalizaci“. Proslulý ostrov Ibiza byl jako módní destinace globálního cestovního ruchu volbou, „která nejlépe ladila s požadovaným postavením nového modelu,“ vysvětluje Magliocco. Podle jejího názoru je název vozu klíčový, a z toho důvodu „by měl být snadno zapamatovatelný a měl by znít dobře ve všech jazycích“.

Oriol Iglesias, akademický ředitel ekonomického institutu ESADE, vyznává stejnou filozofii a považuje názvy za „zásadní“. Podle tohoto odborníka splňuje výběr jména Ibiza pro tento model tři základní požadavky na název produktu: „Odráží určující hodnoty identity značky; má snadnou výslovnost a dobře se pamatuje; a funguje v různých mezinárodních kontextech.“ Splnění těchto kritérií je klíčové pro společnost, jako je SEAT, která vyváží více než 80 % svých vozů a je přítomna ve více než 75 zemích.

LIS6453 small

Kromě toho je starostka Ibizy Virginia Marí přesvědčena o tom, že SEAT „dobře používá značku Ibiza“ a pomáhá tomuto jménu „překračovat hranice“. Marí tvrdí, že „hodnoty image značky SEAT Ibiza obsahují dynamický, mladistvý charakter ostrova. Tento vůz i po čtyřech generacích šíří stejné hodnoty mládí a svěžesti a i nadále udržuje esenci naší země“. Podle Marí jsou vůz i ostrov „spolehlivými a dostupnými, protože se jedná o blízkou destinaci, zaměřenou na spotřebitele/návštěvníka“.

Po 30 letech, čtyřech generacích Ibizy a přibližně 5 milionech prodaných vozech je Vincenza Magliocco přesvědčena, že výběr jména Ibiza pro tento velmi populární model „byl hitem“. „Název Ibiza stále dobře odpovídá postavení tohoto vozu na trhu, přestože se původní model postupem času vyvinul směrem k větší zralosti a imagi high-tech a vysoké kvality.“ Magliocco dokonce předpovídá, že duch jména první Ibizy z roku 1984 bude žít dál a obohacen o nové hodnoty a budoucí trendy bude i nadále ztělesněním úspěchu.

Přečtěte si také:  Absolutní neúcta a hloupost! Reportér v přímém přenosu zničil několik drahých aut