Letošní rok je plný automobilových oslav. Padesáté výročí slaví Škoda 1000 MB, automobilka Rolls-Royce nebo třeba SEAT se svým modelem Ibiza.

Je to neskutečné, ale od výroby první Ibizy uběhlo již dlouhých 30 let. Proto automobilka v rámci oslav postavila vedle sebe všechny doposud vyrobené modely Ibiza na španělský závodní kruh Sitges-Terramar. To je historická oválná trať z roku 1922, kde lze ještě nelézt velice záludné 60° a 90° zatáčky. Říká se, že trať je v reálu tak spatně postavená, že najetí do klopené zatáčky v jiném úhlu a rychlosti než vypočítali inženýři při stavbě, se prý rovná jisté smrti. Nicméně všechny vozy SEAT Ibiza i jejich řidiči přežili ve zdraví a z tohoto setkání vznikly skvělé fotky.

Vedle sebe se postavily modely Ibiza od roku 1984 až po současnost. A právě ta nejstarší Ibiza z 80. let je dokonce tou úplně první, která opustila španělskou továrnu. A ještě jedno prvenství má na kontě, jde vlastně o první čistokrevný SEAT. Jediný kdo tehdy s s vývojem pomáhal, bylo Porsche, které dolaďovalo motor. Teo García, šéf technického centra automobilky SEAT, dodává, že Ibiza byla ve své době přelomovým modelem. Šlo o první městský vůz koncipovaný tak, aby se rodina (2 děti a 2 dospělí) mohli bez problémů dostat za povinnostmi po městě, ale i za zábavou a výlety mimo něj. Nutno říct, že se jim to povedlo. Schválně, kolik z vás má nebo někdy mělo SEAT Ibiza. I já mám jednu doma. 🙂