telefon-ulice

S novou aplikací může rychlost ostatních měřit každý, pomáhá k tomu umělá inteligence

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Speedcam Anywhere - Foto: pxhere - 10. 4. 2024


Stalo se vám někdy, že jste na silnici zažili situaci a řekli si, že být policistou, tak dotyčnému minimálně dáte pořádnou pokutu? Ty choutky, obzvlášť, když vidíme, čeho jsou na silnicích někteří schopní, chápeme. Ale je moc dobře, že jakékoliv vymáhání práva je stále jen v rukou policie. Ovšem jedna britská firma si myslí, že policie svou práci tak úplně nezvládá. A vymyslela aplikaci, s jejímž použití může každý uživatel měřit ostatním rychlost.

Aplikace Speedcam Anywhere je zatím dostupná jen pro Andorid a jen ve Velké Británii, ale tvůrci tvrdí, že brzy bude spuštěna i pro Apple a v dalších zemích. Aplikace pracuje s umělou inteligencí a kamerou v telefonu. Podle tvůrců stačí kameru namířit na projíždějící auto, aplikace natočí krátké video s průjezdem a nahraje na servery firmy, která za appkou stojí. AI následně změří rychlost zaznamenaného auta, vygeneruje rychlostní protokol a přidá k tomu zprávu o bezpečnosti silničního provozu.

Má to pár háčků

Celé je to ale podle nás tak trochu k ničemu. Tedy, jak se to vezme. Tvůrci aplikace tvrdí, že jim došla trpělivost s tím, jak jsou řidiči nebezpeční. „Speedcam Anywhere byl vyvinut, aby upozornil na problém překračování rychlosti. Vysoká rychlost zvyšuje pravděpodobnost dopravních nehod, je významnou příčinou úmrtí chodců a také stále zhoršujícího se znečištění ovzduší,“ píše se na webu aplikace. A doplňuje, že záznamy je možné případně předávat také policii.

Pozor na nové policejní Škody Kodiaq. Policie do nich bude montovat radary

Jenomže to je ten problém. Například u nás je k měření rychlosti možné používat jen certifikovaná zařízení. A něco nám říká, že ve Velké Británii to je stejně. Data pořízená kýmsi, mobilem s aplikací jsou vše, jen ne certifikované měřící zařízení.

Z aplikace, která se tváří tak, že dělí světové dobro, je tak podle nás jen velmi jednoduchý zdroj dat a peněz pro jejího tvůrce. Ten vsadil na chuť některých ostatní vychovávat, kontrolovat a určovat jim život. A navíc za to chce zaplatit, v přepočtu asi 450 Kč za 100 možných záběrů v lepších rozlišení a asi 1000 v základním.

Zajímavější jsou ovšem informace, ke kterým se dostane. Sice tvrdí, že si data nijak nenechává, ale otázkou je, jaká je realita. Aplikace je schopna rozpoznat místo, kde k překročení rychlosti došlo, ale i druh auta, umí rozpoznat jeho registrační značku, ale získá data i o tom, kdo appku používá. A jak je známo, nic není dnešní době cennější, než data a informace.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru