Znárodňování je něco, co jsme u nás také měli, ale co ve vyspělých zemích neexistuje. To ale není případ Ruska, které se zcela vymyká. Prakticky vším. Teď tam totiž hrozí, že tamější režim znárodní tamější podniky se zahraničními investory, týká se to i automobilek.
Na Rusko se krátce po jeho válečnému vpádu na Ukrajinu snesla nejen vlna kritiky, ale také sankce západních států a společností. Z ruského trhu se stáhla spousta evropských i globálních značek, které tu buď přestaly nabízet své zboží nebo dokonce přerušily i výrobu. Mezi nimi jsou ale i některé automobilky, které v Rusku přestaly vyrábět, ale i sem dovážet své modely.
Sankce a toto omezování výroby a prodeje na Rusko dopadají z ekonomického hlediska opravdu velmi zásadně. I proto bylo jasné, že na tu Rusko musí nějak reagovat. Pokud se západní společnosti stáhnou z Ruska, zavřou své továrny a propustí zaměstnance, bude to tamější vláda považovat za úmyslný bankrot. V takovém případě bude Rusko chtít takovou společnost zachránit a udržet zaměstnanost tím, že na tři měsíce určí dočasného správce. Zároveň se začnou obchodovat akcie nové společnosti a původní společnost bude zlikvidována.
Výrobci opět přerušují výrobu. Chybějí jim kabelové svazky z Ukrajiny
„Původní“ vlastník, tedy západní společnost, může během pěti dnů toto vnější řízení odmítnout, ale to bude muset ihned obnovit činnost nebo prodat svůj podíl, ale současně zachovat byznys a původní pracovní místa. „Nový majitel se zavazuje ponechat nejméně dvě třetiny stávajících pracovníků a alespoň rok pokračovat v činnosti původní společnosti,“ uvedla prokremelské vládní strana Jednotné Rusko. A to se samozřejmě týká i automobilek, které v Rusku mají své továrny. Mezi nimi nechybí Renault, Volkswagen ani Škoda.
Toho si všimla i Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA), jejíž šéf Eric-Mark Huitema řekl začátkem týdne, že by znárodnění automobilek mohlo být rizikem, protože by zde Rusové mohli vyrábět například vojenskou techniku. Navíc by tím automobilky přišly o své miliardové investice, které na tamní továrny padly.
No mě by zajímalo, jak to provedou po technické a systémové stránce. Zvlášť, když spousta těch společností je napojena na zahraniční dodavatelské řetězce a IT systémy. Pro mateřské společnosti není nic jednoduššího, než prostě vypnout zahraniční servery, nebo tyhle podniky vyřadit z domény. Jmenování nějakého Správce tomu nemá jak fyzicky zabránit.
tak tak pobírali výhody ohledně daní takže když neplní zabavení majetku jako náhrady – umělý bankrot je trestný všude – takový mc donald ten to drží a 60 tisíc zaměstnancům platí 100% platu