zima-snih-parkovani-hory

Rozmrazujete auto nastartováním motoru? Je to nezákonné, a navíc vám ho můžou snadno ukrást

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Silniční zákon - Foto: Pavel Srp - 8. 1. 2024


Každou zimu policisté řeší několik případů krádeže aut, která si za špatného počasí nechají jejich majitelé bez dozoru nastartovaná před domem. Nejen, že je to nezákonné, ale stává se, že než jim stačí auto rozmrznout, někdo jim ho ukradne.

Přesně to se stalo jen před časem v pražské Hostivaři. Řidič Škody Octavia auto nastartoval, ometl od sněhu a od auta pak odešel, aby v teple počkal na to, až rozmrzne. Když se vrátil, jeho auto tam nebylo. Měl nakonec štěstí, protože po pár hodinách si ukradené škodovky všimla jedna z pražských policejních hlídek na Kunratické spojce. Ve chvíli, kdy se hlídka pokusila řidiče ukradeného auta zastavit, ten šlápl na plyn a pokusil se ujet. Vše nakonec skončilo na blízké čerpací stanici, kde 45letý zloděj zastavil a ke krádeži se přiznal.

Ukázalo se, že má až do konce příštího roku zákaz řízení a policistům ve finále tvrdil, že auto jede vrátit tam, kde si ho vzal. Test na alkohol byl sice negativní, test na drogy už ale. Proto byl muž zadržen a hrozí mu až dvouletý pobyt ve vězení.

Správná očista čelního okna od námrazy může být věda. I obyčejná škrabka umí okno poškodit

Pozor na nastartované auto

Je jasné, že hlavním aktérem celého příběhu je zloděj, ale přeci jen musíme zmínit také majitele ukradené a nalezené Škody Octavia. Ten totiž porušil hned dva předpisy, které mu ukládá zákon. V prvé řadě ten ze Zákona o silničním provozu, který říká, že „řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu“.  To znamená, že není možné jen tak nastartovat auto a teprve pak ho dlouhé minuty čistit od námrazy a sněhu.

Porušil ale také další číst zákona, která říká, že „řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba“. Zjednodušeně řečeno tím zákon říká, že je řidič povinen auto zamknout a zajistit tak, že jej nikdo bez překonání překážek neodveze. V obou těchto případech je pokuta do 2000 Kč na místě a do 2500 Kč ve správním řízení.

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “Rozmrazujete auto nastartováním motoru? Je to nezákonné, a navíc vám ho můžou snadno ukrást”

  1. Uvedení vozidla do stavu ( výhřevu oken a podobně) kdy s ním můžu bezpečně vyjet, není bezdůvodné ponechání motoru v chodu. Dostatečný výhled z vozidla je také zákonná povinnost, v promrzlem a zamlženém interiéru asi taky není nejlepší nápad jezdit po silnici. Samozřejmě že se nejedná o hodinové stání na místě a čekání až vozidlo roztaje.

    1. Zrovna jsem si říkal, co tím autor článku myslel…. Asi si stopnout nějakého baterkáře, požádat o připojení olejového radiátoru, ten dát do auta a čekat na prohřátí a odmrazení oken.

  2. Správně, obtěžovat se nesmí. Kdo chce obtěžovat, koupí si benzinovou sekačku a celej den může beztrestně smrdět a dělat kravál. Sekačky se bojí i aktivista. Pod sekačku se mu lehnout nechce. Ani kdyby mu Sereš zaplatil trojnásobek tak nechce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru