Rolls-Royce Silver Shadow, který vlastnil Andy Warhol se prodal za 1,8 mil. Kč

Od Anina Russová | 28. 5. 2014


Čím známější nebo zajímavější je bývalý majitel vozu, jenž je aktuálně na prodej, tím také roste jeho cena. Přesvědčit jsme se o tom mohli při prodeji staršího Audi RS6 Avant, které prý vlastnil tragicky zesnulý Paul Walker a nejinak je tomu i v případě tohoto Rolls-Royce Silver Shadow. Toho totiž podle prodávajícího vlastnil sám velký Andy Warhol.

Vůz byl na prodej na aukčním serveru eBay. Prodávající prý může doložit, že majitelem byl opravdu jeden z největších umělců dvacátého století.

Když Andy Warhol zrovna nemaloval slavný obraz s polévkou Campbell nebo portrét Marylin Monroe, toužil prý po vlastnictví nějakého luxusního a drahého vozu. Jenomže nikdy neměl řidičák a nikdy se ani nenaučil řídit, takže k vozu rovnou sháněl i řidiče. Volba pak jasně padla právě na Rolls-Royce Silver Shadow z roku 1974, řidiče si podle vyprávění často půjčoval od své dobré kamarádky, Jackqueline Kennedy Onassis.

Rolls-Royce Silver Shadow je v dvoubarevném hnědém provedení s černým koženým interiérem. Pod kapotou má klasickou benzínovou motorizaci V8 o typickém objemu 6.75 litru a třístupňovou automatickou převodovku. Navíc má najeto pouhých 56 tisíc mil, což je v přepočtu jen něco málo přes 90 tisíc kilometrů.

Po smrti Andyho Warhola v roce 1987 byl vůz vydražen za 77 000 dolarů, tedy zhruba 1,5 milionu korun. Dnes, respektive včera, kdy ho již jeho třetí majitel prodal, skončila cena vozu na 89 000 dolarech, tedy v přepočtu téměř 1,8 milionu Kč. V době, kdy se podobná auta v dobrém stavu prodávají i pod 300 tisíc Kč, to je docela slušná cenovka…