2022-Rolls-Royce_Black_Badge_Ghost- (1)

Rolls-Royce představuje Black Badge Ghost. Je to dosud nejčernější a nejryzejší model

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Rolls-Royce -  29. 10. 2021


Ve dvacátých letech jednadvacátého století se klienti značky Rolls-Royce obklopují luxusními produkty podle svých vlastních osobitých standardů a vytvořili tak novou definici luxusu, která rezonuje s jejich citlivostí: temnější estetika, asertivní charakter a odvážný design.

Jejich přístup k produktům Rolls-Royce se neliší. Značka na tento trend reagovala a vyvinula nové barevné palety, techničtější povrchové úpravy a ještě silnější jízdní zážitky, aniž by tím jakkoli narušila nenucenou jemnost, která tuto odvážnou skupinu zákazníků ke značce Rolls-Royce přitahuje.

Black Badge, mimořádně úspěšné alter ego Rolls-Royce, nyní v celosvětovém měřítku tvoří přes 27 % objednávek. Provedení jako takové označuje matematický symbol nekonečna, čímž poukazuje na nekonečno možností, pokud jde o interiér vozu. Grafické ztvárnění (ležatá osmička), bylo použito již u hydroplánu Blue Bird K3 s pohonem Rolls-Royce, s nímž Sir Malcolm Campbell překonal rychlostní rekord. Designéři značky proto navrhli tento charakteristický znak pro vozy Black Badge jako vyjádření nepolevující snahy o vrcholné výsledky a schopnosti.

Rolls-Royce představil Black Badge design poprvé v roce 2016 s modely Wraith a Ghost, v roce 2017 následoval Dawn a v roce 2019 Cullinan. Dnes se k rodině připojuje nové, post-opulentní vyjádření kolekce Black Badge. Dosud nejčistší a technologicky nejvyspělejší vůz Black Badge, Black Badge Ghost.

Temná stránka POST OPULENCE

Nový Ghost, navržený v reakci na požadavky zákazníků po dynamickém a co nejméně nápadném modelu Rolls-Royce s mimořádnou konektivitou, oproštěn od jakýchkoli nadbytečných designových prvků, je nejen technologicky nejpropracovanějším, ale i esteticky nejčistším modelem Rolls-Royce v dosavadní historii.

Tento automobil přinesl nový pohled na vyjádření designu svou neúnavnou snahou o minimalismus a čistotu. Estetický styl, který designéři Rolls-Royce pojmenovali „Post Opulence“, se vyznačuje redukcí nadbytečností a soustředěním na vlastní podstatu všech prvků i celého uměleckého díla. V duchu tohoto uměleckého a myšlenkového směru jsou využívány a oslavovány výjimečné materiály, zatímco design je omezený, inteligentní a nenápadný.

V rámci této skupiny klientů, kteří vyznávají minimalismus a materiální podstatu, však určitá část toužila po ještě znepokojivějším vyjádření Ghostu. Trvale by jej zahalili do odstínu tak čistého, že jeho samotné zařazení mezi barvy zůstává i dnes předmětem diskusí: černé. Black Badge Ghost odráží přání těchto klientů. Je temnou stránkou post-opulence: minimalismus in extremis.

Exteriér

Zákazníci si mohou vybrat některou ze 44 000 barev „ready-to-wear“ nebo si vytvořit svůj vlastní, zcela jedinečný odstín na míru. Převážná většina žen a mužů, kteří si vyžádali tento tmavší výraz značky Ghost, si však zvolila charakteristickou černou barvu. Pro vytvoření nejtmavší černé barvy v automobilovém průmyslu se 100 liber (45 kg) barvy rozprašuje a nanáší na elektrostaticky nabitou bílou karoserii před sušením v peci. Poté se na vůz nanesou dvě vrstvy bezbarvého laku a následně jej tým čtyř řemeslníků ručně vyleští, aby vznikl pro Rolls-Royce charakteristický klavírní lak s vysokým leskem.

Tato operace, která vyžaduje tři až pět hodin pečlivé práce, je v sériové výrobě zcela neznámá a v ostatním automobilovém průmyslu je jednoduše nedosažitelná. Právě tato hloubka temnoty slouží klientům jako dokonalé plátno pro přidání vysoce kontrastní, ručně malované linky. Ta se významně podílela na vytvoření „černo-neonové“ estetiky Black Badge, jež se stala charakteristickou pro tuto designovou řadu automobilů Rolls-Royce.

Aby bylo možné sladit tuto dramatickou karoserii s dalšími detaily, spolupracoval kolektiv designérů, inženýrů a řemeslníků skupiny Bespoke na vytvoření individuálně přizpůsobitelného procesu, který umožňuje obměnit provedení i tak charakteristických znaků Rolls-Royce, jakými jsou Spirit of Ecstasy a mřížka Pantheon ve vysokém lesku. Namísto prostého lakování těchto součástí se do tradičního procesu chromování zavádí specifický chromový elektrolyt, který se nanáší na podklad z nerezové oceli a ztmavuje povrchovou úpravu. Finální hloubka ochranné vrstvy je pouhý jeden mikrometr – přibližně setina šířky lidského vlasu. Každá z takto ošetřených součástí je před montáží do vozidla precizně ručně vyleštěna, aby získala zrcadlově černý chromový povrch.

Vnější úpravu završují 21palcová kompozitová kola Bespoke. Tělo každého kola, navržené ve stylu Black Badge a vyhrazené pro Black Badge Ghost, je tvořeno 22 vrstvami uhlíkových vláken položených ve třech osách, které se pak na vnějších okrajích ráfku skládají zpět na sebe. Tak vzniká celkem 44 vrstev uhlíkových vláken pro větší pevnost celé konstrukce. Hliníkový náboj vyrobený procesem 3D kování je k ráfku připevněn pomocí titanových spojovacích prvků, která splňují kvalitativní standardy leteckého průmyslu. Zvenku chrání náboj kola charakteristický Floating Hubcap, který zajišťuje, že monogram Double R zůstává vždy ve vzpřímené poloze. Lehce tónovaný lak, který chrání povrchovou úpravu kola, umožňuje zákazníkům pozorovat technickou složitost jedinečné konstrukce kola z uhlíkových vláken a dává tak vyniknout podstatě materiálu i pozoruhodnému povrchovému efektu.

Interiér

Pro dosažení jedinečné atmosféry v interiéru vozu byly pečlivě vytvořeny a zpracovány vyspělé luxusní materiály. Jsou věrné filozofii designu Ghost Post-Opulent – definované autenticitou a podstatou materiálu spíše než zjevnou deklarací výjimečnosti – a zároveň připomínají dramatický mechanický záměr modelu Black Badge Ghost. Specialisté Bespoke vytvořili komplexní a zároveň jemnou vazbu, která zahrnuje hluboký diamantový vzor vykreslený uhlíkovými a kovovými vlákny.

Na povrchy interiérových prvků se lisuje několik vrstev dřeva a jako nejsvrchnější základová vrstva je použita černá bolivijská dýha. Ta tvoří tmavý základ pro následující vrstvy z technických vláken. Listy utkané z uhlíku potaženého pryskyřicí a kontrastní, kovem potažené vlákno pokládané v kosočtvercovém vzoru, jsou ručně nanášeny na součásti v dokonalém souladu a společně vytváří trojrozměrný efekt. Pro zajištění ochrany a stability této výjimečné dýhy je každý komponent po dobu jedné hodiny vytvrzován pod tlakem, při teplotě 100 °C. Následné pískování vytváří klíčovaný povrch pro šest vrstev laku, který se před zabudováním do samotného vozu ručně brousí a leští.

Je-li to uvedeno v objednávce od zákazníka, je na opěradlech zadních sedadel z technických vláken umístěn motiv kolekce Black Badge – matematický symbol představující potenciální nekonečno, známý jako „Lemniscate“. Ten se objevuje také na víku chladničky na šampaňské. Zde je symbol vyrobený z leteckého hliníku nanesen mezi třetí a čtvrtou z celkem šesti vrstev jemně tónovaného laku a vzniká tak dojem, že se vznáší nad dýhou Technical Fibre.

Estetikové z designérského týmu značky se rozhodli dále umocnit černěnou atmosféru interiéru vozu Black Badge Ghost tím, že potlačili jeho veškeré světlé prvky. Okolí ventilačních otvorů na palubní desce a v zadní části kabiny je ztmaveno pomocí fyzikálního napařování, což je jedna z mála metod barvení kovu, která zaručuje stálost barevného odstínu navzdory opakovanému používání nebo působení času. Zásady jednoduchosti post-opulentního stylu byly s dramatickým účinkem uplatněny také v designu pozoruhodně minimalistických hodin v kabině vozu Black Badge Ghost. V tlumeném chromovaném provedení vynikají pouze špičky ručiček a označení dvanácté, třetí, šesté a deváté hodiny na ciferníku. V rámci individuálně volitelného programu jsou v nabídce také další provedení hodin, která vyhovují předpokládaným estetickým preferencím klientů Black Badge Ghost.

Hodiny se vzájemně doplňují s inovací Bespoke, která měla svoji světovou premiéru u modelu Ghost – panelem Illuminated Fascia, který v tomto případě zobrazuje éterický svítící Lemniscate obklopený více než 850 hvězdami. Souhvězdí a motiv jsou umístěny na spolujezdcově straně palubní desky a jsou zcela neviditelné, dokud není v provozu vnitřní osvětlení vozu. Stejně jako v modelu Ghost je motiv Lemniscate osvětlen prostřednictvím 152 LED diod umístěných nad a pod obložením panelu. Každá z diod je pečlivě barevně sladěna s osvětlením hodin i číselníků přístrojů v kabině. Aby bylo zajištěno rovnoměrné osvětlení Lemniscate, je využita technologie 2 mm silného světlovodu, který obsahuje více než 90 000 laserem leptaných bodů. Ty nejenže rovnoměrně rozptylují světlo, ale při změně úhlu pohledu na palubní desku vytvářejí dojem mihotání a připomínají tak jemný třpyt střešního čalounění Shooting Starlight Headliner.

Konstrukční provedení

Black Badge není synonymem pouze zážitku estetického. Klienti, kteří si tento vůz vyžádali, měli zájem o rozšíření zakázkového přístupu k výrobě vozu Black Badge Ghost z designérského ateliéru také do technického oddělení značky. Tým návrhářů, konstruktérů a řemeslných mistrů z Bespoke Collective proto udělal vše, aby připravil svěží jízdní charakter vozu odpovídající optickému záměru provedení Black Badge Ghost, avšak bez kompromisů v otázkách nenuceného, suverénního projevu. Zvláštní pozornost byla věnována také důkladnému ladění akustického projevu vozidla.

Klíčem k přesvědčivému charakteru je platforma ‚Architecture of Luxury‘, tedy vlastní architektura Rolls-Royce s celohliníkovým prostorovým rámem, kterou značka poprvé představila s modelem Phantom. Uvedená spodní stavba přináší nejen mimořádnou tuhost karoserie, ale díky své flexibilitě a možnostem dalších úprav dovoluje vybavit Ghost pohonem všech kol, řízením kol na obou nápravách a oceňovaným systémem odpružení Planar. Pro potřeby verze Black Badge byly tyto bezkonkurenční technologie dále komplexně přepracovány vč. nasazení objemnějších vzduchových pružin k potlačení náklonů karoserie při dynamičtějším projíždění zatáček.

Zdvihový objem dvojitě přeplňovaného agregátu Rolls-Royce 6,75 litru V12 byl shledán dostatečným. Konstruktéři nicméně využili flexibilní charakter této úspěšné pohonné jednotky k získání dalších 29 koní výkonu, jeho nové maximum tak dosahuje 600 koní. Pocit jediného ‚nekonečného‘ převodu nyní ještě umocňuje dalších 50 Nm točivého momentu s absolutní hodnotou 900 Nm. Součástí optimalizace hnacího ústrojí jsou i úpravy převodovky a škrticí klapky v programu Bespoke k dalšímu zdůraznění výkonové rezervy posíleného agregátu. Osmistupňová převodovka ZF v součinnosti s řiditelnou přední a zadní nápravou reguluje na intenzitu zpětné vazby pro řidiče v závislosti na pokynech od plynového pedálu a volantu.

Podobně jako u všech produktů z portfolia Black Badge této značky se tlačítkem ‚Low‘ na voliči převodovky odemyká kompletní sestava technologií vozu Black Badge Ghost. O tom vypovídá i zesílený zvukový projev motoru prostřednictvím zbrusu nové výfukové soustavy, decentně potvrzující výkonový potenciál vozu. Maximum točivého momentu 900 Nm je k dispozici již od 1600 ot/min; v režimu ‚Low‘ se při sešlápnutí plynového pedálu na 90 % zkracuje o polovinu doba řazení, kdy se velkorysá výkonová rezerva provedení Black Badge Ghost projevuje až s dramatickou naléhavostí.

K posílení sebejistoty při hledání potenciálu Black Badge Ghost se zvýšil bod záběru brzd a současně zkrátila dráha pedálu. Ostatní varianty tohoto modelu jsou vybaveny robustní brzdovou soustavou, považovanou za více než dostatečnou i za extrémních podmínek a se zohledněním zvýšeného výkonového potenciálu provedení Black Badge. Zájemci o Black Badge Ghost se však mohou těšit na novou nabídku speciálních, žáruvzdorných laků pro brzdové třmeny.

Black Badge Ghost je již možné objednávat.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *