rolls-royce-tovarna-goodwood

Rolls-Royce opět začal vyrábět po koronavirové odstávce auta. Přesně 116 let po první schůzce Rollse a Royce

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: Rolls-Royce - 4. 5. 2020


Rolls-Royce Motor Cars dnes připisuje novou kapitolu do své bohaté historie. Přesně v tento den v roce 1904 se poprvé setkal Charles Rolls s Henrym Roycem v hotelu Midland v Manchesteru. Bylo to setkání, které už napořád změnilo svět motorových vozidel a luxusu. Rolls odcházel z této schůzky se slibem, že vyrobí každé auto, které Royce navrhne, a prohlásil: „Potkal jsem toho největšího inženýra na světě.“

Pánové Rolls a Royce společně sdíleli vizi, že motorismus čeká velkolepá budoucnost. Inženýr Henry Royce měl smysl pro dokonalost a pracovní morálku, která se později stala hlavním pilířem filozofie společnosti Rolls-Royce. Sir Henry Royce doslova řekl: „Vezměte to nejlepší, co existuje, a udělejte to ještě lepším.“ Charles Rolls byl pro změnu vynikající motorista se zkušenostmi s prodejem dovezených automobilů. Jeho obchodní partner, Claude Johnson, se ujmul role generálního ředitele společnosti Rolls & Royce a rozšířil jméno začínající firmy do světa.

Podnik čelil během své 116leté historie řadě mimořádných výzev a obtíží. Přestože byla společnost tehdy ještě v plenkách, přestála v roce 1918 pandemii španělské chřipky, která zasáhla celý svět. O deset let později, kdy světovou ekonomikou zmítala velká hospodářská krize, znovu stála firma pevně na nohou. Otřesům hospodářských a politických krizí doma i ve světě značka úspěšně odolávala i v následujících letech, a stala se tak symbolem klidu a stability v bouřlivém nestálém světě.

Ve své nedávné historii firma roku 2008 ustála finanční krach a vyšla z něj ještě odolnější a silnější než kdy dříve. Světem zmítající pandemie Covid-19 je možná jeden z největších testů, kterým Rolls-Royce čelí, ale rozhodně není prvním. Značka Rolls-Royce stála před každou výzvou s odhodláním, důmyslností, odvahou i solidaritou. Právě v tomto duchu bude od dnešního dne, tedy od 4. května 2020, závod v Goodwoodu v Británii pokračovat v produkci nových vozů.

Jak zůstat v bezpečí při cestách autem během pandemie koronaviru? Poradíme vám

Pro současnou generaci rodiny Rolls-Royce byla práce z domova novou zkušeností. Pro sira Henryho Royce to však bylo zcela běžné. Některé z jeho nejvýznamnějších návrhů byly totiž vyrobeny v soukromém domácím studiu v obci West Wittering, která se nachází pouhých osm kilometrů od současného výrobního závodu a globálního ředitelství v Goodwoodu.

Není pochyb o tom, že Royce našel inspiraci a tvůrčí energii právě v klidu, tichu a samotě, které byly na hony vzdálené shonu kanceláře v továrně. Jednoho dne při procházce po nedaleké pláži načrtl vycházkovou holí do písku prvotní návrh konstrukce leteckého motoru. Pozdější vývojová verze tohoto motoru zvaného Merlin získala věhlas jako motor, jenž poháněl legendární stíhací letoun Spitfire.

Roycovo studio dalo vzniknout i méně známému ale neméně významnému motoru, který zaujal důležité místo v historii leteckých úspěchů. Motor Eagle VIII stvořený Henrym Roycem poskytl v roce 1919 pohon pro vůbec první transatlantický let vedený britskými dobrodruhy, kapitánem Johnem Alcockem a poručíkem Artuhrem Brownem. Trasa vedla z města St. John na kanadském ostrově Newfoundland do County Galway v Irsku. Rolls-Royce Motor Cars si připomněla sté výročí nejen jejich ohromujícího výkonu, ale také motoru, který výzamný okamžik umožnil, a to formou velkolepého vozu Wraith Eagle VIII Collection Car. Jedinečný sběratelský vůz byl vyroben pouze v omezeném množství 50 kusů v roce 2019.

Současný generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös řekl: „Zažíváme historicky významné okamžiky. Naším primárním cílem je samozřejmě obnovení výroby v závodu Rolls-Royce v Goodwoodu v západním Sussexu. Ale nezapomínáme ani na toto úžasné výročí a věnujeme se úvahám o tom, co nás těch 116 let naučilo.“ A ještě dodává: „Jako společnost můžeme čerpat sílu z vědomí, že ačkoliv Rolls-Royce v průběhu let čelil nejistotě už mnohokrát, dostali jsme se z toho ještě odolnější a sebevědomější a naše principy setrvaly i nadále. Současné výzvy mohou být zcela bezprecedentní, ale při pohledu do budoucnosti věřím, že na světě neexistuje žádná jiná společnost, která by byla lépe připravená je překonat.“

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru