Každý rok se během září venku začínají objevovat první podzimní mlhy. Spolu s nimi se ale každoročně na silnicích setkáváme s řidiči, kteří nejsou schopni na tuto neodbytnou součást každého podzimu správně reagovat. Nejen, že je v mlze potřeba ubrat rychlost, ale je také potřeba zapomenout na denní svícení. Když už je mlha hustá, že by se dala krájet, je nutné si vzpomenout také na mlhovky. Ale stejně, jako je důležité jejich použití, je důležité je umět včas vypnout.
Pozor na rychlost
S prvními mlhavými dny je potřeba si uvědomit, že léto a doba suchých silnic s dobrým rozhledem se blíží ke konci. A to neznamená jen brzké přezouvání pneumatik, ale také častější potřebu sundat nohu z plynu. Mlhy umí být zrádné. V těchto stále ještě poměrně teplých dnech přináší jen sníženou viditelnost, ale během studenějších dnů mohou snadno namrzat.
Pokud tedy vjedete do mlhy, vždy je lepší a bezpečnější sundat nohu z plynu a zvolnit. A spolu s tím více než kdy dřív dodržovat bezpečnou vzdálenost. Ke správné a včasné reakci máte během mlhavých dnů menší čas i rozhled. A bezpečný rozestup tak umí zabránit případné nehodě.
5 věcí, které když budeme jako řidiči dělat, bude na silnicích lépe
Mlhovky ano, ale ne pořád
Ruku v ruce s bezpečností během mlhy jdou samozřejmě mlhové světlomety. A stejně, jako oheň, jsou i mlhovky dobrým sluhou, ale zlým pánem. Řidiči je totiž používají i ve chvíli, kdy to vůbec není potřeba. A takové situace jsou i během mlhy!
Mlhovky mají vpředu sloužit k tomu, abychom v husté mlze viděli čáry na silnici. Zadní se zase starají o to, aby nás za námi jedoucí řidiči včas viděli. Ale jsou to právě zadní mlhovky, které snadno napáchají více škody než užitku. Pamatujme, že je vždy nutné mlhovky vypnout, jakmile se za vámi objeví jiné vozidlo. Jakkoliv to například při cestě na dálnici znamená neustálé přepínání, pamatujte, že ostatním tak velmi ulevíte.
Stejně tak je naprosto nezbytné mlhovky vypnout v kolonách, ale i ve městě. Nejen, že pak neplní svou funkci, když řidič za vámi o vás logicky ví, ale navíc je to právě pro něj velmi nepříjemné. Světlo z mlhovek je hodně ostré a jen pár minut za takto osvětleným autem je za trest. Nedivte se proto, že řidiči jedoucí za vámi se občas připomenout krátkým probliknutím dálkových světlometů. Jen tak upozorňují na to, že jste zapomněli na mlhovky.
A dobrý pozor je také potřeba dávat na denní svícení! Systémy auta nemusí vyhodnotit situaci správně, a i během mlhy, přes kterou lehce prosvětluje slunce, mohou nechat zapnuté jen denní svícení. Vždy proto raději manuálně světlomety přepněte. Jen tak zajistíte bezpečnost sobě, ale i ostatním.
Zákon mluví jasně!!!Ten uvádí že: „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.7. 11. 2022
Vy tady píšete věci to se člověk nestačí divit. Zadní světla do mlhy MUSÍ rozsvítit za mlhy sněžení a hustého deště vždy!!!! Neni napsáno že je má.neldo vypínat a potom zapomenout třeba zapnout a podobně. Vůbec se vás neptám co se u vás rozumí tím hustý déšť, asi pro každého jinak. Nebo máte nějakou měrnou jednotku na to?? Budete platit za lidi pokuty že za jízdy mají vypnuté zadní mlhovky a nebo máte jiný zákon? Děkuji za odpověď