Řidičské zlozvyky, které nás vytáčejí k nepříčetnosti

Autor: Anina Russová - 26. 4. 2018


Každý den všichni sedáme do auta buď s tím, že se potřebujeme dostat z bodu A do bodu B a doufáme, že v cíli budeme co nejrychleji, nebo s tím, že si chceme jízdu vychutnat a užít si každý metr silnice. V obou případech nám cestu umí úplně zkazit ti, kteří za volantem předvádí, byť jen jednu z následujících řidičských „prasáren“.

Vjezd před jedoucí vozidlo na poslední chvíli

Přiznáváme, že za něco takového bychom dotyčné řidiče byli ochotni klidně i pověsit za uši do průvanu. Jistě tu situaci znáte. Jedete po hlavní silnici, z vedlejší se chce připojit jiný řidič, který trpělivě čeká, rozhlíží se a přemýšlí, aby nakonec vjel jen těsně před vás. Nejlepší jsou ti, kteří to udělají i v tu chvíli, kdy jste vy jediné auto široko daleko. A nemyslete si, tací rozhodně nepřidají, aby nepřekáželi. Zásadně pak jedou šnečím tempem a je jim úplně jedno, že za nimi někdo musí brzdit. A ti, kteří se třeba ani vůbec nedívají, jsou další podobnou kapitolou.

Nepoužití blinkrů (nejen) na kruhovém objezdu

Tedy, abychom v tomto případě byli úplně upřímní. Na blinkr může zapomenout každý. Co ale nepochopíme, je to, když někteří řidiči ignorují blinkr při výjezdu z kruhového objezdu, a to i ve chvíli, kdy musí vidět jiná auta, která čekají na to, aby na něj mohla najet. Značka jim ale přikazuje dát přednost těm, kteří už po kruhovém objezdu jedou. Jenže kvůli tomu, že auto vyjíždějící auto z kruháče nedá blinkr, může způsobovat kolony i u jinak dobře průjezdných kruhových objezdů.

Nevěnování se provozu

Tuto situaci zažíváme zcela pravidelně. Někteří řidiči se nedívají kolem sebe, a tak nevidí, že kolona aut čekající na zelenou se dávno rozjela. Díky nim pak na zelenou projede méně aut a kolona před semaforem stále narůstá. Bohužel to není jen pár jedinců. Takto funguje každý druhý řidič, který se nevěnuje tomu, co se děje kolem něj. Ostatní pak kvůli nim na jednom semaforu stojí minimálně o dvě červené déle.

Nepoužívání zpětných zrcátek

V tomto případě musíme apelovat hlavně na ženy – řidičky. Ty totiž často zapomínají na fakt, že zpětná zrcátka je třeba používat k tomu, k čemu jsou určená. Dle našich zkušeností jsou to nejčastěji ženy, které prostě jedou a vůbec neřeší, co se děje kolem nich a nedej bože za nimi. Ale, abychom nepaušalizovali, dělají to samozřejmě i pánové.

Arogance a hulvátství

To je vlastně asi největší problém českých silnic. A nejen těch. Všimli jste si, jak se k sobě někteří na silnicích občas chovají? Kdy vás naposledy někdo pustil dle pravidel zipu? Kdy vám někdo poděkoval, když jste ho pustili před sebe? Nejlépe to asi vystihuje naše dnešní zkušenost, kdy jsme do z levého pruhu, kde byla nečekaná překážka, před sebe pustili řidiče, který by jinak musel zastavit a čekat. Jen jsme zpomalili, blikli na něj, on se hned rozjel a bylo vyřešeno. Zdržení asi sekundu. Přesto se našel trouba, který na nás zezadu svítil dálkovými světly a troubil.

Těch řidičských nešvarů je velká spousta, ale těchto pět jsme si naplno vychutnali jen během dnešního dopoledne. A co na řidičích štve vás?

Štítky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru