Řidiči už si pořídili více než devět milionů elektronických dálničních známek

Od Josef Pelikán | Zdroj: CENDIS - Tisková zpráva - Foto: Celní správa - 17. 5. 2022 0

Už více než rok nemusí řidiči využívající zpoplatněné úseky silnic a dálnic lepit na čelní sklo dálniční známku. Od té doby se jich prodalo více než devět milionů a s nadcházejícím létem toto číslo ještě stoupne.

Prodej elektronických známek byl spuštěn 1. prosince 2020, ovšem hned poté měl systém velké problémy. I tak si ale řidiči na elektronickou verzi známek zvykli. Pořízení známky je pro ně jednodušší a rychlejší. Motoristé si totiž mohou sami zvolit začátek platnosti, systém je pak prostřednictvím SMS nebo e-mailu upozorní na blížící se konec platnosti e-známky.

Přečtěte si také:  Stát bude vracet peníze za elektronické dálniční známky, pokud jste zadali špatně registrační značku. Má to ale podmínku

Devítimilionová hranice počtu prodaných elektronických dálničních známek padla v pátek 6. května. „Z tohoto dílčího čísla máme samozřejmě radost, čekají nás letní měsíce, kdy s nástupem dovolených a prázdnin očekáváme stejně jako loni zvýšený zájem o koupi známek. V letních měsících se jedná zejména o prodej krátkodobých známek, které nejvíce využívají zahraniční turisté. Nás ale těší, že stále větší podíl na prodejích má e-shop, přes který se nyní prodává přibližně 87 % všech známek, což je oproti loňskému roku o 5 % víc,“ uvedl ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek.

Chybu při zadání elektronické dálniční známky mohou řidiči nově opravit i v době její platnosti

Během uplynulého roku Státní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci se státním podnikem CENDIS operativně reagoval na podněty plynoucí z provozu. Na základě toho se například zjednodušil systém nákupu, zavedla opatření snižující možnost chybovosti, rozšířily se možnosti vrátit peníze za e-známku koupenou na neexistující RZ a další. Nejoblíbenějším prodejním kanálem je e-shop na webu edalnice.cz. Jeho prostřednictvím si e-známku kupuje zhruba 83 % motoristů. Pokud někdo nechce nakupovat on-line, může využít 2000 poboček České pošty (na nich se prodá přibližně 7 % z celkového počtu), 200 čerpacích stanic EuroOil (cca 8 %) nebo 14 samoobslužných kiosků (necelá 2 %).