Řidiči se musí připravit na policejní kontroly zimního obutí. Někde je povinné, i když je venku teplo

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 11. 11. 2022


Součástí podzimních policejních kontrol bývá zpravidla i dohlížení na to, aby řidiči měli správné pneumatiky. Jakkoliv je sice stále venku příjemné teplo, jsou místa, kde je zimní obutí povinné. Jde ale jen o přesně vyznačené úseky, jinde je povinnost použití zimních gum limitováno počasím.

Policisté vyrazili na kontroly

V uplynulých dnech vyrazili policisté na rozsáhlé kontroly řidičů a toho, jestli dodržují pravidla provozu a zákony. Například v Moravskoslezském kraji, kde kontroly probíhaly během jednoho týdne, řešili policisté 1408 přestupků. Na pokutách za ně vybrali 710 000 Kč. Jen o pár dnů později se pak policejní hlídky zaměřili na správné obutí. V tomto případě však řidiči ani v jednom případě nijak nechybovali.

Policisté kontrolovali jak dostatečný vzor pneumatik, tak ale i to, zda řidiči vůbec ví, jak je to s použitím zimního obutí. Někteří motoristé totiž dají jen na počasí, které je letos velmi příznivé. Pak je ani nenapadne, že jsou místa, kde i přes vysoké teploty ze zákona zimní pneumatiky mít musí.

Policisté proto řidičům připomínali, že taková místa jsou vždy označena dopravní značkou „Zimní výbava“, kterou mimochodem najdete i na dálnici D1 na Vysočině. Mimo místa s touto značkou je pak potřeba mít zimní pneumatiky v období mezi 1. listopadem a 31. březnem. Ovšem jen v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, anebo by tato situace mohla dle povětrnostních podmínek nastat. Policisté řidičům také kontrolovali hloubku dezénu, který je u zimních pneumatik stanoven na minimálně čtyři milimetry.

V případě, kdy by řidič vyjel na letních gumách v zimě, a navíc v době nebo v místě, kde jsou povinné, může se dočkat na místě pokuty do 2000 Kč. Ve správním řízení pak do 2500 Kč. Totožná pokuta mu hrozí i za sjeté pneumatiky.

Štítky: , , , , ,

3 názory na “Řidiči se musí připravit na policejní kontroly zimního obutí. Někde je povinné, i když je venku teplo”

  1. No to je ale novina, zase někdo „objevil Ameriku“! Je to jako by policajti kontrolovali, zda vědí kdy musí na křižovatce zastavit. Pokud to ještě někomu není stále jasné, tak tehdy, pokud to přikazuje značka. Stejně jako s parkováním, předjížděním …….. a spoustou dalších. A navíc: u nás je docela PŘEZNAČKOVÁNO! Jezdím úseky, kde během asi 80m jsou tři značky povolující rychlost: 50km, za 30m již 80km a za dalších 40m zase 50km. Která chytrá hlava to vymyslela, to zdravý rozum nebere!

  2. Tato věta:

    „V případě, kdy by řidič vyjel na letních gumách v zimě, a navíc v době nebo v místě, kde jsou povinné, může se dočkat na místě pokuty do 2000 Kč. “

    je nepravda! Nikoliv v zimě a navíc v době a místě, ale: v zimě v době sněžení nebo souvislé vrstvě snhu nebo ledu! A žádný že – navíc…

    Solidní novinařině sláva!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru