Řidiči parkují, jak se jim zlíbí. Jenomže často tím blokují nejen provoz, ale i průjezd hasičů a záchranářů

Od Anina Russová | Zdroj: Hasiči Železná Ruda - Úvodní foto: Hasičský záchranný sbor ČR - 5. 8. 2022


Někdy to na silnicích vypadá, jako kdyby řidiči nepoužívali hlavu. Bohužel to tak někdy vypadá i ve chvíli, kdy zaparkují. Často jim vůbec nedochází, že možná budou překážet, že ztíží viditelnost a rozhled do křižovatky a způsobí tak živnou půdu pro dopravní nehody. Ale nejen pro ty. Na nesprávné parkování některých řidičů upozornili hasiči z Železné Rudy. A nebrali si servítky. Právě v případě složek IZS totiž může být průjezd silnicí otázkou života a smrti.

Důvodem, proč hasiči otevřeli téma správného parkování byl fakt, že když se vraceli z výjezdu k vycházejícímu kouři z lesa, narazili na špatně parkující auta. V příspěvku napsali: „Blokovat cestu, kterou se vyváží dřevo z lesa, nebo kterou potřebují složky IZS pro případný zásah? To není jen o nás, že bychom potřebovali k požáru nebo jiné události, ale třeba ZZS nebo HS k nějakému úrazu nebo zdravotní indispozici! Můžeme jet třeba k vám. Nebuďte líní a parkuje tam kde se má, nebo ať nám zůstane průjezd alespoň 3 metry. Díky.“

Řidiči parkují, kde je napadne

Jak už výše zmínili hasiči z Železné Rudy, každý parkující řidič si musí uvědomit, že si i dle zákona musí při parkování počínat tak, aby kolem vozidla zůstaly minimálně tři metry šířky volné vozovky. A to i v případě parkování u lesa nebo na výletě.

Zároveň není možné parkovat na neparkujme na nástupních plochách pro požární techniku (místo je označeno příslušnou dopravní značkou) ani těsně před vstupem do objektu. Zároveň platí zákaz parkování před nadzemními a nad podzemními hydranty, v křižovatkách, v blízkosti křížení komunikací, zatáček a zúžení komunikací.

Přečtěte si také:  Městští strážníci ukázali, proč je při parkování dobré auto zajistit proti pohybu

Pro hasiče je ideální, když řidiči parkují jen podél jedné strany komunikace, protože manévrování s velkými hasičskými auty mezi parkujícími je náročné a často velmi obtížné.

„Hasiči pomáhají při různých mimořádných událostech, při požárech, dopravních nehodách či živelních pohromách. Pro účinnou pomoc s sebou potřebují mít adekvátní vybavení, které přepravují ve velkých autech, a které musí dopravit co nejblíže k místu neštěstí,“ vysvětlil před časem Hasičský záchranný sbor ČR.