Parkování v zeleni

Řidiči by si parkování na městské zeleni měli dobře rozmyslet. Může vyjít i na desítky tisíc korun

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o pozemních komunikacích, Městská policie Česká Lípa - Foto: Město Krnov - 14. 8. 2023


Sehnat občas parkovací místo může být oříšek. Proto se někteří řidiči s neustálým hledáním dvakrát neobtěžují a auto odstaví i na městské zeleni. Někdy je to může stát pár tisíc, jindy ale i desetitisíce. Je ovšem rozdíl, zda takový řidič zaparkuje v parku nebo na trávníku u silnice. A roli hraje i to, jak často takto porušuje předpisy.

Silniční vegetace a veřejné prostranství

Je potřeba rozlišovat dva pojmy, tedy silniční vegetace a veřejné prostranství. V případě parkování na silniční vegetaci jde o menší prohřešek s pokutou do 2000 Kč na místě a 2500 ve správním řízení. Silniční vegetací se dle Zákona o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb. Rozumí například travnaté ostrůvky nebo plochy, které jsou součástí pozemních komunikací.

Velký problém ale nastává ve chvíli, kdy řidič zaparkuje v zeleni na veřejném prostranství. To jsou místa vymezená jako veřejná zeleň. Jde o parky, sady, zeleň na náměstích a všechna podobná místa, která jsou určená pro užívání všem obyvatelům. Pokud dojde k jakémukoliv omezení tohoto prostoru, tedy i zaparkovaným autem, jde z pohledu zákona o zábor veřejného prostranství. A pozor, takto je možné pohlížet i na auto odstavené na chodníku, kdy pak mají lidé ztížený průchod!

V tomto případě je možné se dočkat pokuty až 50 000 Kč. Ovšem v případě, kdy se řidiči tohoto přestupku dopouští opakovaně, může se pokuta dostat až na 75 000 Kč.

Městská policie z České Lípy k tomu před nedávnem napsala: „Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje kromě jiného parkování na silniční vegetaci. Podle něj na ní řidič nesmí zastavit ani stát, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemních komunikacích. Silniční vegetací se rozumí příslušenství dálnice, silnice nebo místní komunikace. Místní úprava provozu na pozemních komunikacích se provádí dopravními značkami, světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály nebo dopravními zařízeními. Při posuzování, zda jde či nejde o přestupek, berou strážníci v úvahu to, k jakému účelu je konkrétní pozemek používaný. Například přístup ke garážím, i když je travnatý, jasně musí řidiči použít k vjezdu. Naopak pozemek bezprostředně navazující na silnici není určený k parkování vozidel, pokud tak není konkrétně označený.“

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru