řidičský průkaz

Řidičák na zkoušku už má 200 000 lidí. Za přestupky musí k psychologovi a na školení

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy - 5. 2. 2024


Situace, kdy úspěšně zvládnete autoškolu, dostanete řidičák a dál už nic moc nemusíte řešit je pro všechny aktuálně začínající řidiče neexistující. Od ledna byla totiž zavedena instituce řidičáku na zkoušku, která má svá velmi přísná pravidla. Přijít o něj je totiž velmi snadné.

Řidičák na zkoušku je určen pro všechny začínající řidiče, a to bez ohledu na věk. „Jsou to tedy všichni prvořidiči, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než dva roky, tedy i řidiči s řidičskými průkazy získanými v letech 2022 a 2023. Podle aktuálních statistik to je 206 833 řidičů, kterým ještě neuplynulo dvouleté zkušební období,“ doplnilo ministerstvo dopravy. Každý řidič, který má řidičák v první fázi jen na tuto dvouletou zkušební lhůtu, musí počítat s tím, že za závažné přestupky o něj sice hned nemusí přijít, nevyhnou se ale povinnému absolvování dopravně psychologického pohovoru a praktického školení začínajících řidičů v autoškole.

Pozor na závažné přestupky

Resort dopravy také vysvětlil, jaké závažné přestupky to jsou. Prvořidiči by si tak měli dávat pozor především na trestné činy se zákazem řízení, tedy na ohrožení pod vlivem návykové látky či těžké ublížení na zdraví. Vyhnout by se měli také přestupkům se zákazem řízení motorových vozidel, tedy například překročení rychlosti o 40 km/h v obci, odmítnutí se podrobení zkoušky na alkohol. Ale také na přestupky a trestné činy ohodnocené šesti trestnými body, jakými jsou třeba nebezpečné předjíždění nebo jízda na červenou.

„Cílem není řidiče jen vyřadit z provozu po dosažení 6 bodů – což bylo v původním návrhu, ale působit na jejich chování tak, aby si uvědomili rizika nebezpečného chování za volantem (alkohol, drogy, vysoká rychlost, rozptýlení telefonem apod.),“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

Začínající řidiči jsou nebezpeční

Ministerstvo dopravy tyto poměrně přísné podmínky vysvětluje tím, že řidiči s praxí do dvou let v Česku způsobí 11 % všech dopravních nehod. Přitom jich jsou jen tři procenta. Navíc je riziko toho, že nehoda řidiče s věkem mezi 18 a 24 lety skončí úmrtím dvakrát vyšší než u ostatních řidičů.

Jak to bude s řidičákem od 17 let? Mentor bude nutností a průkaz jen na zkoušku

Průkaz na zkoušku v různých obdobách funguje ve více než 15 státech EU, jde o osvědčený a efektivní nástroj ke snížení nehodovosti začínajících řidičů. ŘP na zkoušku jednohlasně doporučují odborníci na bezpečnost silničního provozu, protože mladí lidé na začátku řidičské praxe jsou nejrizikovější skupinou a zároveň se sami často stávají obětí závažných nehod,“ vysvětluje ministerstvo dopravy.

Rakouský model pohovoru

Mnohé možná napadne, co se stane, když se psychologického pohovoru a školení nezúčastní? Je to snadné, pokud k tomu dojde, řidič nesmí za volant. V zákoně je zakotvena lhůta tři měsíce od doby, kdy dotyčný spáchá přestupek a je vyzván příslušným úřadem, aby doložil absolvování pohovoru a školení. Pokud tak neučiní, musí odevzdat řidičský průkaz příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností a již nesmí řídit.

Podobu povinného pohovoru si ministerstvo vypůjčilo z Rakouska. Klíčovým prvkem interaktivní rozhovor s psychologem a zpětná vazba na řízení v reálných situacích s instruktorem v autoškole. Je tak nutné se připravit na dvě hodiny výuky příčin dopravních nehod a jejich předcházení, ale také dvě hodiny diskuse nad tématy reálných protiprávních činů účastníků.

K tomu také na vyučovací hodinu výuky teorie zásad bezpečné a defenzivní jízdy se zaměřením na eliminaci vzniku nebezpečných situací, tři hodiny řízení výcvikového vozidla v reálném provozu se zaměřením na problematiku vyhnutí se vzniku nebezpečných situací a hodinu podrobného hodnocení výkonu řidiče.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru