Řidič Infiniti Q50 se za jízdy přesune na zadní sedadlo, auto přidává, brzdí i zatáčí samo – video

Autor: Pavel Srp -   4. 3. 2015


Auta dnes nabízejí spoustu asistentů a mezi nimi třeba i ten, který bude hlídat jízdní pruhy. Některá auta dokáží zatím jen akusticky případně vibracemi do volantu upozornit, že bez blinkru opouštíte jízdní pruh, ale některá jiná auto korekcemi řízení do pruhu vrátí. A jedním z nich je třeba také nové Infiniti Q50S hybrid.

V jeho nedávném testu jsem zmínil, že tato funkce v autě je, ale oproti jiným autům se netočí volant. Je to díky řízení, které s volantem není na pevno spojeno tyčí, ale pohyb volantu odečítají řídící jednotky, které ho pak přenášejí na kola. I z videa je vidět, že ačkoliv auto jede do zatáčky, volant je stále rovně a nehýbe se.

Řidič tohoto auta je však o mnoho odvážnější než jsem já a rozhodl se nechat Infiniti řídit úplně samotné. Na dálnici se tak volantu ani nedotkne. Po dalším střihu, kde naráží na plechovku (vysvětlení o pár řádků níže), dokonce na sedadle řidiče nesedí nikdo. Auto přesto stále jede a samo zatáčí, čemuž pomáhá nejen aktivní řízení, ale i adaptivní tempomat. Doba, kdy auta budou řídit zcela sama a my se jen povezeme, se blíží.

A o jaké plechovce se to ve videu mluví? Je to narážka na starší video s novým Mercedesem-Benz třídy S. Tou plechovkou ale není myšleno auto, leč opravdová plechovka od nápoje. Ta byla přilepena na volant, protože (nejen) Mercedesy a jejich asistenty řízení a pro jízdu v pruzích jsou nastaveny tak, že potřebují na volantu cítit odpor – že ho řidič drží v ruce – jinak se vypnou.

Štítky: , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek