Na první pohled by se mohlo zdát, že před sebou vidíme další zdařilou repliku legenadárního Shelby Daytona Coupe. Nicméně pozor, pod kapotou nesídlí atmosférický motor, ale hromada kabelů, pár baterií a maličký elektromotor. Doufám, že zatím ještě čtete, protože tohle s auty typu Prius zamete podlahu a navrch přidá ještě nádherný retro design.

„Renovo Motors chtělo vytvořit vozidlo, které bude demonstrovat výkon, ovladatelnost a vzrušení, které je možné dosáhnout s technologií elektrických aut,“ takto výtvor okomentoval Christopher Heiser, ředitel Renovo Motors. A skutečně Renovo Coupe je postavené na originálním šasi CSX 9000, které je dodáváno firmou Shelby America. Zrchlení z 0 na 96 km/h (60 mph) je otázkou pouhých 3,4 sekundy. Automobilka dokonce uvádí, že je to nejlepší hodnota, jakou kdy dokázal zajet elektromobil s poháněnou zadní nápravou. Abychom tuto hodnotu zasadili do kontextu, je to stejný čas, který ke zrychlení z 0 na 100 km/h potřebuje úžasné Ferrari 458 Italia. Velkým rozdílem ale bude lineární přísun kroutícího momentu. Jeho hodnota je ohromných 1 356 Nm a je k dispozici de facto okamžitě po nastartování. Renovo konkrétně uvádí, že za 37 milisekend od sešlápnutí plynu, je celá táto nálož plně k dispozici. Dvojitý sekvenční elektromotor s axiálním magnetickým tokem dosahuje výkon 373 kW/507 koní a už výše zmíněný kroutící moment 1 356 Nm. Maximální rychlost je kvůli nepatřičnému vybíjení baterií omezena na (pouhých) 200 km/h, nicméně to nevidíme jako výraznou překážku.

Za svou dynamiku automobil vděčí (na elektromobil) především poměrně nízké hmotnosti 1 474 kg. Automobilce se tuto hmotnost podařilo dosáhnou díky použití lithium-iontových modulárních baterií, které si firma Renovo nechala patentovat. Když už jsme u baterií, dostáváme se k palčivé otázce dojezdu. Ten by měl být zhruba 160 kilometrů. Pokud vás tato hodnota nijak neohromila, určitě vás potěší doba nabíjení. Ta je na rychlonabíječce jen okolo 30 minut, při dobíjení z běžné sítě budete muset počkat 5 hodin.

Dobrá zpráva nakonec, nejedná se o žádný koncept, ale o automobil, který je schopný vyjet na silnice. Firma už dokonca začala prijímat objednávky. První zájemci o tento vůz tak mohli podepsat smlouvu minulý víkend na Pebble Beach. Cena je stanovená těsně nad půl milionu dolarů (zhruba 11 milionů korun). K prvním zákazníkům by se jejich vozy měly dostat již příští rok.

Přečtěte si také:  Šéf VW se rozpovídal o elektromobilech. V Jižní Americe nedávají smysl. I vodík je podle něj slepá ulička

Pokud se budou elektromobily ubírat tímto směrem, vůbec se nebudeme zlobit. Firmě Renovo Motors letí obří palec nahoru!