Renault Twingo GT: sportovní kabelka má 110 koní

Od Jan Karlík | 9. 6. 2016 0

Již delší dobu se mluví o ostřejší variantě nejmenšího vozu, který automobilka Renault nabízí. Nedávno vypustili na světlo světa první fotografii, která toho moc neukazovala, pouze potvrdila existenci sportovní verze. Dnes už víme více. Například, že se nejedná o model R.S., ale nejrychlejší Twingo ponese název GT.

Renault Twingo GT 2

Finální podoba vozu se nechala inspirovat konceptem Twin’Run. Twingo vyjíždí na specialních 17″ kolech, má sníženou světlou výšku a můžete si vybírat z barevných provedeních Piment Orange, Lunaire Grey, Profond Black a Glacier White. Uvnitř najdete spoustu oranžových detailů a připomínek divize Renualt Sport, která má tento vůz na starost. Fotografie interiéru zatím bohužel není k dispozici.

Důležitější než vzhled je ale pohonná jednotka. Za zadními koly, pod podlážkou zavazadlového prostoru se nakonec schovává přeplňovaný tříválec o objemu 900 ccm. Ten disponuje výkonem 110 koní (81 kW) a točivým momentem 170 Nm. Oproti sériové verzi si tak Twingo GT polepšilo o 20 koní a 35 Nm. Velká změna se však odehrála v převodovém ústrojí. Standardní verze je spárována striktně se šestistupňovou dvouspojkou, zde dostanete poctivý šestistupňový manuál. Přestože zatím nejsou k dispozici všechny technické údaje, zrychlení na 100 km/h by se mělo pohybovat někde kolem 10 sekund a Twingo by mělo s vypětím všech sil dosáhnout rychlosti až 170 km/h.

Vyššího výkonu dosáhla divize Renault Sport pomocí nového naprogramování řídící jednotky motoru, vyměněno bylo také sání. Myslelo se také na podvozek, kde jsou nové, tužší tlumiče. Mezi poslední úpravy pak můžeme zařadit také novou kalibraci systému ESP a řízení s proměnlivým převodem. Verze GT bude prý díky tomu obratnější a lepší v zatáčkách. Oficiální představení sériového vozu proběhne na tradičním Festivalu rychlosti v Goodwoodu, který startuje už 23. června.