Renault v české premiéře ukázal svůj nový model Talisman, který nahrazuje dosavadní modely Laguna a Latitude. Nebude to mít vůbec jednoduché, má se totiž postavit nejen proti českému bestselleru v podobě Škody Superb, ale také například Fordu Mondeo nebo Opelu Insignia a dalším. Nabízí buď klasickou tříprostorovou karoserii sedan a nebo tradiční kombi označované jako Grandtour. Jaké jsou talismanovy šance v českých vodách a co o něm víme?

2016-renault-talisman-01
Auto jsme naživo poprvé viděli na frankfurtském autosalonu v polovině září a koncem minulého týdne jsme si ho prohlédli v Praze. Zatím však pouze staticky. Automobilka se v tiskové zprávě chlubí hlavními čtyřmi výhodami auta. Renault Talisman v sobě prý kombinuje:

  • vytříbený design v podobě štíhlé a elegantní siluety
  • přátelský a prostorný interiér: velkorysý vnitřek pro všechny cestující, jedny z nejlepších předních sedadel v dané třídě a zavazadlový prostor s úctyhodným objemem 608 litrů (dle normy VDA)
  • inovace pro zpříjemnění života na palubě: digitální přístrojový displej, multimediální systém R-Link2
    s 8,7“ obrazovkou, barevný head-up displej, audiosystém BOSE® Surround Sound a parkovací asistent
  • inovace pro intenzivní zážitek z řízení: TALISMAN využívá technologii Multi-Sense, aby se přizpůsobil požadavkům řidiče. Kombinuje systém řízení všech kol 4Control® s elektronicky řízenými tlumiči, proto vykazuje vynikající jízdní vlastnosti a je agilní, bezpečný, dynamický i komfortní.

2016-renault-talisman-03

Renault Talisman je poměrně velké auto, vždyť jeho délka je 4,85 m a šířka 1,87 m. To se odráží také na vnitřní prostornosti, čemuž odpovídá rozvor 2,81 m (Škoda Superb má 2 ,84 m, Volkswagen Passat má 2,79 m). Mezi sedadlem a čalouněním stropu nabídne výšku 902 mm vpředu a 855 mm vzadu. Svými rozměry se tak řadí přibližně někam doprostřed střední třídy. Interiér nabízí také spoustu odkládacích prostorů, které by mu někteří jeho konkurenti mohli závidět.

Tím hlavním, co v nejvyšších výbavách v interiéru na první pohled zaujme, bude multimediální systém R-Link, respektive jeho displej. Ten totiž v případě nejlepší verze R-Link 2 nabídne až 8,7″ displej orientovaný na výšku. Levnější verze R-Link nabízí displej o úhlopříčce 7″ umístěný na šířku, v základu je v palubní desce autorádio s 4,2“ obrazovkou. Displej systému R-Link 2 (jakožto i R-Link) funguje jako běžný tablet se stejnými dotykovými funkcemi, jako například zoom dvěma prsty, procházení stránek, tažení a umístění. Navigace poskytuje realistický obraz, například včetně 3D modelů budov. Oblíbené položky a nejpoužívanější funkce jsou vždy na dosah ruky díky přizpůsobitelnosti úvodní obrazovky využívající widgety. Atmosféru na palubě dotváří špičkový audiosystém Bose® Surround, který byl vyvíjen a laděn už při samotném vývoji automobilu. Hudbu je možné přehrávat také bezdrátově z telefonu nebo tabletu díky funkci Bluetooth handsfree.

Přečtěte si také:  Seniorka v maličkém Renaultu Twingo zmuchlala Ferrari. První co řešila, bylo poškození na jejím autě

Renault Talisman není pozadu ani co do asistenčních systému a v nabídce má vše, co je dnes na trhu obvyklé. Mezi ty asistenty, které hlídají bezpečnost, jistě patří adaptivní tempomat, aktivní nouzové brzdění v případě blížící se nehody, varování před opuštěním jízdního pruhu, systém hlídání bezpečného odstupu, detekce dopravních značek s rychlostním omezením či kontrola mrtvého úhlu. Pro usnadnění jízdy je možné auto vybavit také couvací kamerou, automatickým přepínáním mezi dálkovými a tlumenými světly, head-up displejem, elektrickým otevíráním víka zavazadlového prostoru či automatickým parkovací asistentem, který je schopen zaparkovat (i vyparkovat) nejen podélně a příčně, ale nově také šikmo.

2016-renault-talisman-02

Motorová paleta je bohatá, ale všechny motory mají poměrně malý výkon. V nabídce je aktuálně dvojice zážehových motorů vybavených výhradně dvouspojkovou převodovkou EDC a trojice vznětových agregátů. Všechny jednotky jsou přeplňované jedním nebo dvěma trubodmychadly. Z těch benzínových je možné vybírat mezi Energy TCe 150 (1,6 l/110 kW) a nebo vrcholným Energy TCe 200 (1,6 l/147 kW). Naftové motory zahrnují Energy dCi 110 (1,5 l/81 kW) a Energy dCi 130 (1,6 l/96 kW), které se budou dodávat s manuální šestistupňovou převodovkou, a Energy dCi 160 (1,6 l/118 kW) s přeplňováním dvěma turbodmychadly a výhradně dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou EDC. Všechny verze pohání kola přední nápravy.

2016-renault-talisman-04

Pro intenzivnější jízdní zážitky má Renault pro řidiče připraveno řízení všech čtyř kol 4Control. To zaručuje ve spojení s elektronicky řízenými adaptivními tlumiči klidnější jízdu v jednom případě (například při změně jízdních pruhů na dálnici), v tom druhém naopak pomůže autu lépe zatočit, což se jistě pozitivně projeví na klikatých silnicích. Automobilka slibuje, že ve městě díky tomu zapomenete na velikost vozu, neboť se stane mimořádně agilním a otočí se na stejném poloměru jako nejmenší model z nabídky – Twingo. V technických dokumentech se hovoří o 13 metrech (bez systému 4Control je to metrů 17). Vrcholná výbava Initiale Paris má tento systém v základní výbavě, pro některé další je za příplatek.

Prezentace v České republice se odehrála přibližně měsíc před oficiálním uvedením vozu na trh, takže to nejdůležitější, ceny, vám v současné chvíli sdělit neumíme. Automobilka to vysvětlovala tím, že první musí ceny oznámit domácí, francouzský trh. Očekáváme, že cena základní verze ve výbavě Life (16″ ocelová kola, automatická klimatizace, malý kožený paket, elektronická parkovací brzda, tempomat a další) se s motorem Energy dCi 110 (1,5 l/81 kW) bude pohybovat na hranici 600 tisíc Kč. Prodej bude zahájen do konce letošního roku.

Přečtěte si také:  Škoda oficiálně potvrdila jméno svého nového sedanu. Dostane jméno Slavia

Comments are closed.