Rekordní hodnocení bezpečnosti nového Volva V40 v testu Euro NCAP

Autor: Pavel Srp - 31. 8. 2012


Nové Volvo V40 získalo v kolizním testu Euro NCAP nejvyšší známku pěti hvězdiček. Celkový výsledek je nejlepší, jaký kdy byl v historii tohoto institutu dosažen.

„Je to fantastický výsledek. Jsme velmi hrdí, že máme jedno z nejbezpečnějších aut na světě. Učinili jsme tak další důležitý krok k dosažení našeho cíle pro rok 2020 – aby ve vozech Volvo nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn,“ říká Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Car Corporation.

Evropský bezpečnostní institut Euro NCAP uvádí od roku 2009 celkové hodnocení pro každý model automobilu, který testuje. Samostatné testy se provádějí ve čtyřech různých podkategoriích, ze kterých poté vzejde celková známka. Mezi tyto čtyři kategorie patří ochrana dospělých cestujících, ochrana dětí, ochrana chodců a asistenční funkce.

Rekordně vysoký nebyl jen celkový výsledek. Ochrana dospělých pasažérů nového Volva V40 byla také oceněna nejvyšší známkou v historii tohoto testu, a to celých 98 %. Během vývoje nového Volva V40 bylo cílem zkonstruovat jej se stejnou úrovní bezpečnosti, jako mají větší vozy. Základem tohoto vynikajícího výsledku je holistický přístup, silná konstrukce a systémy, jako např. systém ochrany při nárazu zezadu WHIPS.

V kategorii bezpečnostních asistenčních funkcí získalo Volvo V40 maximální možný počet bodů. „Nové Volvo V40 bylo představeno jako nejinteligentnější a nejbezpečnější auto ve své třídě. Je vybaveno aktivními bezpečnostními systémy, jako jsou například automatické brzdění, detekce chodců pro ochranu chodců, asistent pro udržení vozidla v jízdním pruhu a funkce BLIS, která pomáhá řidiči odhalit vozidlo nacházející se v zadním slepém úhlu,“ říká Thomas Broberg.

Také v kategorii ochrany chodců Volvo V40 zaznamenalo nový rekord. Důležitým faktorem je například inovativní a unikátní airbag pro chodce. Čidla v přední části auta zaznamenají jakýkoli kontakt s chodcem. Pyrotechnický mechanismus uvolní čepy kapoty a nadzvedne ji pomocí airbagu. Tlumící účinek nafouknutého airbagu v kombinaci se zvýšením vzdálenosti od tvrdých součástí motoru pomáhá ochránit hlavu chodce před jakýmkoli nárazem. Euro NCAP v popisu tohoto systému mimo jiné říká: „Systém fungoval dobře. Kapota poskytuje dobrou ochranu ve všech místech, která by mohla přijít do kontaktu s hlavou chodce, díky čemuž je V40 první vozidlo, které v této kategorii získalo maximální počet bodů.“

Volvo Car Corporation již dříve získala od Euro NCAP Advanced Award (cena udělovaná pokročilým bezpečnostním funkcím) za svůj systém City Safety, který je standardně dodáván do všech verzí modelu V40. Funkce City Safety funguje při všech rychlostech až do 50 km/h, což je více, než nabízí jakýkoli jiný výrobce vozidel u obdobných systémů.

„Neustále pracujeme na zlepšování již tak vysokých úrovní bezpečnosti našich vozidel, a to díky průběžnému zkoumání důvodů dopravních nehod a hloubkovým znalostem výsledků kolizních situací,“ říká Thomas Broberg.

[nggallery id=1311]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru