buggyra_truck_stage-5_01

Rallye Dakar 2026 po 5. etapě: Šoltys do cíle nedojel, ale pokračovat by měl. Loprais třetí, ale s penalizací

Autor: Redakce - Zdroj: ČTK, Buggyra, facebook.com - Foto: Buggyra - 8. 1. 2026


Pátá etapa Rally Dakar, která zároveň uzavřela maratonskou zkoušku, dala kamionovým posádkám zabrat hned ve dvou rovinách. Nešlo jen o rychlost a navigaci v náročném saudském terénu, ale také o to, co technika vydrží, když se servis odehrává v polních podmínkách. Pro tým Buggyra ZM Racing měl den výrazně rozdílnou příchuť: Karel Poslední s Tatrou dojel desátý a v průběžném pořadí se postupně posouvá v rámci druhé desítky, zatímco Martin Šoltys se speciálem Buggyra Invictus etapu kvůli technickým potížím nedokončil a truck čeká odtah do bivaku.

Poslední: slušné tempo a jedno zdržení před cílem

Karel Poslední po noci v provizorním stanovém bivaku nastoupil do další části maratonské zkoušky s výrazným nasazením. Po dojezdu bylo na něm i na zaprášené kombinéze znát, že šlo o dva tvrdé dny, během nichž se chyby platí násobně.

„Maratonská etapa byla kupodivu dobrá. Jen jsem to neuhlídal a asi třicet kilometrů před cílem jsme měnili levou přední gumu. Jinak jsme ale letěli jako o závod,“ zhodnotil Poslední, pro kterého jde letos o druhou účast na Rally Dakar.

Výkon zároveň připsal i sehranosti celé posádky. „Navigátor Petr Schweiner byl super a mechanik Filip Škrobánek taky,“ doplnil.

Navigace, improvizovaný servis a drobná past pro víc kamionů

Navigátor Petr Schweiner přiblížil, že maraton není jen o jízdě, ale i o práci po dojezdu. „Na konci včerejší části maratonské etapy jsme mazlíka trošku oservisovali a dali trošku do pucu. Dneska jsme svištěli skvělým tempem. Dojížděli jsme jiné kamiony i nějaké buginy,“ popsal.

Ani tak se ale den neobešel bez momentu, kdy se na chvilku zadrhl rytmus závodu. „Přišel i jeden takový menší navigační problém, na kterém se motalo více kamionů, a nakonec jsme se našli,“ uvedl Schweiner.

Rallye Dakar 2026 po 5. etapě: Macík znovu diktoval tempo mezi kamiony, dařilo se i Prokopovi

Šoltys: rychlý rozjezd, provizorní oprava a konec bez cíle

Martin Šoltys začal druhou polovinu maratonské zkoušky velmi zostra, jenže postupně ho zastavily technické potíže. Po provizorní opravě uprostřed otevřené krajiny se Buggyra Invictus ještě dokázala rozjet, ale nakonec zůstala stát definitivně. Etapa tak pro zkušenou posádku skončila nedokončením a truck bude odtažen do bivaku.

Do celkového obrázku zapadá i to, jak rychle se umí Dakar otočit. Ve středu Šoltys zajel čtvrtý čas, následující den ale opravoval turbo u motoru a nakonec kvůli poruše motoru do cíle nedojel.

Technika zlobí i jinde: Loprais mluví o zázraku, že pokračují

S technickými komplikacemi se v posledních dvou dnech potýkal také Aleš Loprais. Přiznal, že řešil hned několik problémů, ve středu především s převodovkou, kterou musela posádka opravovat a na trať tak vyrazila později.

„Je zázrak, že jsme tady a pořád ve hře. Převodovka nás na začátku stála spoustu času a super startovní pozici. Pak přišla další chyba, kdy nám přestalo fungovat 4×4, což byla výzva. Auto nemělo takovou trakci, já jsem to hlídal, aby neodešla další hřídel a nemohl jsem tlačit,“ řekl Loprais.

Smůla Buggyry se připomněla už ve 3. etapě

Letošní Dakar přitom týmu Buggyra připomíná, že problémy často přicházejí ve vlnách. Už ve 3. etapě postihly vůz Aliyyah Koloc další technické potíže a byla nucena v polovině etapy odstoupit. Karel Poslední při záchranné akci převrátil svůj kamion, který navíc začal hořet. Přes všechny komplikace tehdy potěšil tým Martin Šoltys, který dojel mezi kamiony šestý.

Šoltys po dojezdu popsal náročnost rozbité tratě bez příkras: „Jak jsme si o den dřív mysleli, že etapa byla těžká, tak tahle byla ještě těžší a jsme rádi, že jsme v cíli. Nebo spíš já jsem rád, že jsme v cíli, protože už toho mám opravdu plné zuby,“ zhodnotil. „Měli jsme jeden defekt, jinak žádné další problémy nebyly, ale trať byla hodně rozbitá. Samé šutry, rozbité úseky, hodně to skákalo a bylo to opravdu náročné.“

Karel Poslední ten den výrazně ztratil a s téměř tříhodinovou ztrátou dojel na 20. pozici. „Etapa byla nejlepší, co jsem zatím zažil. Jeli jsme, pak jsme potkali Alču, tak jsme ji zapřáhli, převrátili jsme se, začali jsme hořet, co chceš víc? Zaháknuté auto nás na tom laně podrželo, takže jsme spadli jako do peřinky, autu ani nic není,“ řekl s nadsázkou.

🚗 Nové autopojištění za 2 minuty

Vyplňte pár údajů a hned uvidíte nejvýhodnější nabídky na trhu.

⚡ Spočítat pojištění

Bez registrace • Okamžitý výsledek

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru