rallye_dakar_2024-etapa_8-loprais_team

Rallye Dakar 2024 po 8. etapě: Loprais bojoval s defekty, odsunuly ho na celkové 3. místo

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Instaforex Loprais Praga Team - 15. 1. 2024

Osmá etapa Rally Dakar 2024 měla z pohledu Aleše Lopraise a jeho posádky velmi podobný průběh jako rychlostní zkouška předchozího dne. Dobře rozjetou speciálku v závěru opět poznamenaly dva defekty.

V pondělí 15. ledna zamířila dakarská rally z Davadmí na severozápad do Háilu. Osmá etapa měřila celkem 678 kilometrů a její součástí byla rychlostní zkouška o délce 458 km. Na její trati se znovu vystřídaly duny a písek se šotolinou, ale z pohledu posádky Instaforex Loprais Praga Teamu byla klíčová velmi kamenitá pasáž ve druhé polovině speciálky.

„Bylo to dost podobné jako včera. První trojice kamionů dlouho jela nadohled u sebe, ale pak jsme ve druhé polovině měli dva defekty. Potom jsme museli jet volněji, protože poslední pasáž byly jen samé kameny a bez rezervního kola jsme si už žádný další defekt dovolit nemohli,“ popisuje navigátor Jaroslav Valtr ml.

„První pasáž byla super, tam jsme byli ve vteřinách s Mitchelem van den Brinkem, který udával tempo, ale do druhé části po transferu jsme startovali v prachu za Martinem Macíkem,“ připojuje podrobnosti Aleš Loprais. „V kamenité pasáži jsme dojeli auto, které nešlo předjet. Jestliže jsem se chtěl dostat před něj, musel jsem to ‚katovat‘ v takových velkých kamenech. A byla to chyba, protože jsme udělali hned dva defekty na levé straně. Někdy míň znamená víc. Moje chyba, ztratili jsme hezkou pozici, ale valíme dál.“

Po výměně dvou pneumatik obsadili Aleš Loprais s Jaroslavem Valtrem ml. a Jiřím Strossem v hodnocení etapy třetí příčku s odstupem 13 minut a 45 sekund od jejího vítěze Mitchela van den Brinka, což mladému Nizozemci stačilo, aby posádku Pragy V4S DKR se startovním číslem 602 připravil o druhou příčku průběžného pořadí kategorie kamionů. Ovšem v celkovém součtu dělí zmíněnou dvojici před čtyřmi zbývajícími etapami jen dvě minuty a sedmnáct sekund.

V úterý 16. ledna pokračuje Dakar 2024 devátou etapou z Háilu do Úly (celkem 661 km). Trať rychlostní zkoušky (436 km) vede z více než poloviny pískem a dunami, ovšem ani zítra nebudou chybět prašné šotolinové úseky a trial ve zrádném kamení.

Štítky: , , , , , , , , , ,