Rakousku došla trpělivost a ekologické aktivisty vyšetřuje jako zločineckou skupinu

Autor: Anina Russová - Zdroj: APA, ČTK - Foto: Poslední generace - 5. 12. 2023


Zničená umělecká díla, vánoční stromečky, pochody omezující dopravu a neustálé lepení se k silnicím. Tak by se ve stručnosti dala popsat činnost aktivistického spolku Poslední generace. Rakouským úřadům už ale pohár trpělivosti přetekl. Státní zastupitelství ve Vídni vyšetřuje klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation na základě paragrafu o zločinecké skupině. Dnes o tom informovala agentura APA. Za založení zločinecké skupiny nebo za členství v ní podle rakouských zákonů hrozí až tři roky vězení.

Onou poslední kapkou byly protesty této skupiny, které v Rakousku proběhly 20. listopadu a v dalších dnech. Aktivisté se v té době směsí vteřinového lepidla a písku přilepili k dálnici D2 a také k okruhu kolem vídeňského centra. Tisková mluvčí prokuratury Judith Zisková podotkla, že protesty této skupiny tak dosáhly nové úrovně. K odstranění aktivistů ze silnic bylo potřeba nasadit těžkou techniku a vozovky byly poškozené. Šlo přitom o úseky považované za součást rakouské kritické infrastruktury.

Právní zástupce aktivistů Ralf Niederhammer připomněl, že paragraf o zločinecké skupině je v rakouském trestním zákoníku kvůli boji s organizovaným zločinem. „Nyní se používá proti občanskému hnutí považovanému za otravné,“ řekl. Zástupci aktivistické skupiny agentuře APA řekli, že v současné době je dle nového paragrafu vyšetřováno 23 členů. Skupina ale zároveň vzkázala, že tato vyšetřování jsou kriminalizací pokojných protestů. Dokud politici nezavedou účinná opatření v boji k ochraně klimatu, budou v nich pokračovat.

APA uvádí, že letos v květnu se na základě podobného paragrafu konaly razie proti klimatickým aktivistům v Bavorsku. Teprve nedávno soud v Mnichově rozhodl, že se tyto domovní prohlídky odehrály v souladu se zákonem a uvedl, že Letzte Generation splňuje kritéria zločinecké skupiny.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Rakousku došla trpělivost a ekologické aktivisty vyšetřuje jako zločineckou skupinu”

  1. Petr Jeníček

    A v ČR , resp. v Praze mají oficiální podporu magistrátu- takže vlastně Pražský magistrát je dle této logiky součástí zločinecké skupiny- doufám, že se naše policie už konečně také vzbudí a místo verbálních výroků pomatenců na sítích , které ohrožují leda tak je samotné ,bude vyšetřovat a stíhat tyto nebezpečné organizované skupiny a jejich napojení na některé politiky.

  2. Kdy už tohle mělo být. Dávno. Řešení nemají žádné, pouze jiným otravují život a v podstatě životnímu prostředí škodí. Co všechno se dneska schová pod demokracii a svobodu, to je neuvěřitelný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *