Občas slýcháme, že naše zákony týkající se provozu na pozemních komunikacích a bodový systém jsou zbytečně přísné. Že by tresty neměly některé likvidovat, ale spíše vychovávat. Můžeme vás ujistit, že naše zákony jsou třeba oproti těm rakouským procházkou v růžové zahradě. Své by o tom mohl vyprávět jeden z tamních začínajících řidičů, který na čas dojezdil. A vyšlo ho to až neuvěřitelně draho.
O tom, že je rakouská policie extrémně přísná, už jistě víte. A jistě také víte, že jednou z jejich pravomocí je zabavit auto těm řidičům, kteří jedou příliš rychle. Ta se následně buď sešrotují nebo jsou prodána v aukci, přičemž výtěžek jde do rozpočtu obce, kde se přestupek stal. A platí to i pro Vídeň, kde byl policisty přistižen 20letý řidič, který na úseku s maximální povolenou rychlostí 50 km/h, jel opravdu rychle. Naměřeno mu bylo konkrétně 136 km/h, po odečtení odchylky 131 km/h. „Dálniční rychlost“ ve městě se nevyplácí ani u nás, ale ve výsledku jsou naše tresty velmi levné a benevolentní. Dotyčný, dnes už neřidič, dostal za tak vysoké překročení rychlosti pokutu a byl mu zabaven řidičák. Tím to ale jen začalo.
Vzápětí mu bylo zabaveno jeho pětkové BMW, které bylo do rozhodnutí soudu odstaveno na policejním parkovišti. Zajímavé ale je, že kdyby jel jen o jeden kilometr v hodině pomaleji, auto by mu zůstalo. Zákon totiž zabavení auta nařizuje při překročení rychlosti o více než 80 km/h. A mladík po kalibračním odečtu rychlost překročili o 81 km/h.
Soud byl neoblomný
Sami policisté prý mladíkovi na místě řekli, že to k soudu musí, ale že si nemyslí, že kvůli jednomu kilometru přijde o auto. Toho se dotyčný dost bál, protože na auto měl od táty půjčené peníze a měl s ním smlouvu, na základě které mu všechny peníze musí vrátit. Kdyby byl býval jako majitel auta zapsaný otec, auto by zabaveno být nemohlo.
Soud byl ovšem neoblomný. Nejen, že potvrdil trvalé zabavení auta a jeho prodej v dražbě, ale k tomu vyměřil další pokutu ve výši 1600 eur, tedy asi 40 tisíc korun. Dotyčný si k tomu všemu musel zaplatit advokáta a k tomu také absolvovat povinné školení bezpečné jízdy nařízené soudem, které stálo 650 eur, tedy asi 16 tisíc korun. Kč. Na rozhodnutí soudu čekal sedm měsíců a po celou dobu stálo (v tu dobu ještě) jeho auto na policejním parkovišti. A každý jeden den takového parkování stojí 11 eur, tedy 277 Kč.
Se soudcem prý nebyla řeč, jeho rozhodnutí má být odstrašujícím příkladem pro další extrémní a nebezpečné řidiče.
so ist richtig