Práce hasičů je nesmírně náročná a nebezpečná, obzvlášť, když jsou povoláni k požáru elektromobilu nebo hybridu. On je to totiž docela velký problém takový vůz uhasit.A také je to pro zasahující hasiče velmi nebezpečné. Rakouská firma Rosenbauer přišla se zajímavým řešením takového nebezpečného hašení elektrifikovaných aut.

Problém hašení elektromobilů tkví hlavně v bateriích. Ty se totiž prakticky kdykoliv mohou i po prvotním uhašení znovu rozhořet. A navíc takové hoření produkuje velkou spoustu nebezpečných látek. Někdy dokonce u příliš zahřátých baterií hrozí i exploze. Právě proto se elektrifikovaná auta v rámci hašení ponořují alespoň na 24 hodin do kontejnerů s vodou, někdy se zase zasypávají pískem.

Přečtěte si také:  Olomoučtí hasiči vyvinuli speciální vozíky. Usnadní zásah u hořícího elektromobilu

To vše je ale zdlouhavé a navíc nebezpečné. Především pak v místech, jako jsou podzemní garáže. Mimochodem, právě kvůli zásahům v takových místech vymysleli olomoučtí hasiči speciální vozíky, pomocí kterých je možné elektromobil dostat rychle a bezpečně z garáží. I tak je ale hašení elektrických aut náročné.

Rakouská společnost Rosenbauer se rozhodla, že to hasičům usnadní a dala vzniknout speciálnímu hasicímu systému určenému právě pro elektrická auta. Systém je složen ze dvou částí – hasicí a řídící jednotky – a funguje poměrně jednoduše. Zatímco hasicí jednotka může být na dálku odeslána přímo k hořícímu autu, klidně až pod něj, tedy přímo k baterii, hasič u řídící jednotky může být v bezpečí a dostatečném odstupu. Jakmile je hasicí jednotka umístěna pod auto, spustí silný proud vody, jenž je zacílen přímo k bateriím. 

Přečtěte si také:  Hasiči v Praze se kvůli špatně zaparkovaným autům nedostali k ohlášenému požáru

Firma systém testovala na několika verzích baterií i na několika elektromobilech a zatím to vždy fungovalo. Do testů se zapojilo už i několik evropských hasičských sborů a ty prokázaly, že systém je kompatibilní se stávajícími hasičskými prostředky.

Už teď je možné systém předobjednávat, první dodávky by měly proběhnout začátkem příštího roku.

Přidat komentář