Řada řidičů jezdí ve vracích nebo nepovedených tuningových projektech. Koroze bývá ten nejmenší problém

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 26. 10. 2023


Řada motoristů si to možná ani neuvědomuje, ale policisté na silnicích neřeší jen rychlost nebo používání mobilu za volantem. Pravidelně se zaměřují také na to, jestli řidiči nejezdí v autech, které mají spíše blíž vrakům. Často taková kontrola ale končí na STK.

Na to, v jakém stavu mají řidiči auta, se v posledních měsících častěji zaměřili policisté například na Jindřichohradecku. Několik kontrol proběhlo už v dubnu letošního roku, kdy policisté ke kontrole zastavili třeba 24letého řidiče Hondy Accord. „Při technické kontrole byly na vozidle zjištěny čtyři lehké závady, mezi kterými byla povrchová koroze rámu a kabiny. Dále bylo zjištěno 11 vážných závad, například nedostatečná funkčnost brzd, nedostatečně upevněné světlomety, poškozený výfukový systém, nepovolená úprava motoru a únik provozních kapalin. Při kontrole byly dále zjištěny tři nebezpečné závady, mezi kterými byl nedosahující požadovaný brzdný účinek kol, poškození čelního skla a zjevný zásah do výfukového systému, kterým je bezprostředně zatěžováno životní prostředí,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Věra Mžiková.

A velký pozor by si měli dát také fanoušci tuningu. Jednoho takového policisté také zastavili, a i v jeho případě kontrola technického stavu nedopadla moc dobře. „Vozidlo mělo hned několik viditelných závad, jednalo se mimo jiné o neschváleným způsobem upravený výfukový systém a neschválenou úpravu světlometů, sjeté pneumatiky a nedostatečně upevněný akumulátor. Dále zjistili, že vozidlo má ostré hrany, hlubokou korozi a z vozidla unikaly provozní kapaliny. Krom toho bylo při kontrole zjištěno dalších dvacet vážných závad, například upravený volant, upravené čelní sklo, neschválené světelné zařízení, neschválený typ kol na vozidle, zjevný zásah do výfukového systému, nepovolená úprava motoru, nedosahující požadovaný brzdný účinek kol, neodpovídající uchycení akumulátoru a nadměrný únik provozních kapalin,“ dodala Věra Mžiková.

Pokuty jsou vysoké

A v kontrolách budou policisté pokračovat i dál. Jen za září letošního roku totiž takových aut na silnici řešili desítky. Pokud takovým vozem řidič jede, měl by počítat s tím, že přímo na silnici mu bude speciálně vyškoleným policistou provedena takzvaná technická silniční kontrola. „Ta spočívá v kontrole vozidla a následném vyplnění dokladu o provedené technické silniční kontrole, ve které jsou vyplněny všechny zjištěné závady kontrolovaného vozidla. Věc je poté policisty oznámena příslušnému správnímu orgánu k projednání. Řidičům hrozí za tento přestupek pokuta do 10 000 Kč a zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu od 6 do 12 měsíců,“ doplnila Mžiková.

A upozornila, že vše může skončit i na klasické STK, kam mohou policisté auto poslat. A to nejen z důvodu závad, ale také ve chvíli, kdy řidič s výsledky technické silniční kontroly nesouhlasí.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru