nemecka policie

Půl promile alkoholu a nově vyšší limit pro THC. V Německu uvolnili pravidla THC, má to ale háček

Autor: Anina Russová - Zdroj: Cebia ČTK - Foto: Pixabay - 10. 6. 2024


Jakkoliv má Německo asi největší počet aktivních řidičů, má pro ně poměrně benevolentní pravidla. Tedy alespoň co se drog a alkoholu týká. Někteří totiž v Německu mohou jezdit s až půl promile a nově tamní Spolkový sněm uvolnil i pravidla pro THC za volantem.

Spolkový sněm zvýšil limit z jednoho nanogramu THC na mililitr krevního séra až na 3,5 nanogramu THC na mililitr krevního séra. Důvodem byl fakt, že původní limit se fakticky rovnal nulové toleranci, dalo se to podle odborníků přirovnat k 0,2 promile alkoholu v krvi. A co se alkoholu týče, má Německo povolených 0,5 promile. Má to ale háček. Začátečníci a profesionální řidiči mají toleranci nulovou. A navíc bylo rozhodnuto, že platí přísný zákaz být za volantem pod vlivem obou látek, tedy THC a alkoholu současně.

Německo od dubna částečně zlegalizovalo rekreační užívání konopí, jehož je THC hlavní psychoaktivní složkou. Dospělí lidé u sebe mohou beztrestně držet 25 gramů konopí, doma pak mohou mít uloženo dohromady až 50 gramů. K získání konopí je možné pěstovat nejvýše tři rostliny.

U nás jsou pravidla pro THC totožná, jako pro alkohol. Tedy nulová tolerance. Jsme tak jednou z mála zemí, která má pravila tak přísně nastavená, ale řada odborníků upozorňuje, že jsme také jednou z mála zemí, jejíž kultura je na alkoholu tak silně postavená. Kromě Česka má nulovou toleranci také Albánie, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Moldávie a Ukrajina.

Nějaká ta tolerance vypadá velmi hezky, faktem ale je, že není absolutní. Řidiči sice ve většině zemí mohou vyrazit i s alkoholem nebo THC v krvi, pokud ale takový řidič způsobí nehodu, je fakt, že byl pod vlivem přitěžující okolnost. A pokud o dovolené chcete upustit páru a sednout za volant s povolenou tolerancí, pak si to dobře rozmyslete. „Pokud dojde k nehodě pod vlivem tolerovaného alkoholu v krvi, pak česká pojišťovna může uplatňovat podmínku nulové tolerance alkoholu – při současných cenách oprav a odtahů ze zahraničí vás tak to jedno pivo může vyjít hodně draho,“ upozornila Cebia.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru