Problém špatného rozhledu z auta přes A sloupky trápí velkou většinu řidičů i automobilky. Ty už se ho snaží vyřešit řadu let, ale zatím se nic moc neděje. Fakt je, že už v roce 2014 přišel Jaguar Land Rover s nápadem na průhledné A sloupky. O pár let později s tím přišla i Toyota a dokonce i Continental. Každá ze značek na to šla po svém, ale všechny docílily toho, že přes A-sloupky mělo být vidět. Ale všechny ty nápady skončily jen na papíře a my řidiči dál řešíme rozhled do křižovatek.

Většina těch projektů nejspíš ztroskotala na vysoké ceně za realizaci, ale Alaina Gassler z Pensylvánie, čtrnáctiletá studentka, zkusila vymyslet něco jednoduššího a tedy i levnějšího. A vypadá to, že se jí to povedlo.

Svůj nápad ukázala na soutěži Broadcom MASTERS, kde vyhrála hlavní cenu a odměnu 25 tisíc dolarů, tedy více než půl milionu korun. Jde o velký úspěch, protože na této akci soutěží ty nejlepší technologické nápady z celého světa. A Alaina je strčila do kapsy.

Continental představil “průhledné” A sloupky

Její nápad spočívá ve třech hlavních bodech – kameře, speciálním materiálu a projektoru. Kamera snímá dění kolem auta a projektor jej přenáší na A sloupek, který je čalouněn speciálním materiálem, na němž je obraz dobře vidět. Jde o školní projekt, takže potřebuje ještě trošku vychytat, ale slečna je opravdu šikovná.

A její odhodlání by mohlo automobilky trošku popostrčit k tomu, aby se tomuto tématu věnovaly. Vždyť umíme jezdit na vodík a elektřinu, poznáváme autonomní vozy a přitom nejsme schopni mít pořádný rozhled z auta. Tak snad se to brzy změní. 🙂