Elektromobilita byla a stále je podporována dotacemi. Rozdávají se na nákup nových aut, ale i na výstavbu infrastruktury, ale některé země dotace pomalu ruší a z pozitivní motivace přecházejí na tu negativní. První evropská země teď na elektromobily zavádí daň.
Elektromobily mají spoustu finančních výhod, platí to ale hlavně v zemích, kde jsou na jejich nákup nebo provoz dotace. Jiná situace je u nás, kde elektromobily (a plug-in hybridy) mají jen drobné úlevy a lidé na jejich koupit nečerpají žádné příspěvky. EU ovšem tlačí na jejich masové rozšíření, zpřísňuje emisní normy a od roku 2035 už zakázala na svém území prodej aut se spalovacím motorem.
To se ale netýká Velké Británie, která před časem z EU vystoupila. Ta teď ale jako první evropská země elektromobily zdaní. Tradiční automobily, které jezdí na fosilní paliva, totiž do státní pokladny přinášejí spoustu peněz i díky spotřebním daním na paliva, u elektromobilů nic takového není.
Britský The Financial Times zveřejnil informaci, že v daňovém systému Velké Británie bude brzy zveřejněna velká novinka. Ministr financí Jeremy Hunt má brzy zveřejnit detaily daně z elektromobilu, která má začít platit v roce 2025. Důvodem jejího zavedení je rostoucí počet elektrických aut na silnicích, čímž pádem klesá počet aut se spalovacími motory, která netankují paliva, z nichž má stát příjmy na zmiňované spotřební dani.
Po britských silnicích už jezdí přes milion elektrických aut a jejich prodeje stále rostou. Odborníci odhadují, že do roku 2025, než začne nová daň platit, kvůli tomu Velká Británie přijde každý rok asi o miliardu liber. Jak bude daň na elektromobily vypadat, to zatím ministerstvo financí neupřesnilo.
Lzivy a vasnebudici klikbajt clanek.
Odtrzeny od reality. Original clanek v Timesech je o dilnicni dani. EV v Britanii meli ulevu neco jako u nas osvobozeni od dal. poplatku. A tu ulevu chteji zrusit a tim poplatky srovnat s ostanima fosilama.Nadpis clanku je lez zadnou dan nezavadi a s dani z paliv to nema nic co do cineni. Silnicni dan se u aut v majetku firem rovnez plati a nikdo se nad tim nepozasatavuje.
Každému musí být jasné že pokud se elektromobily budou prodávat i u nás víc, tak k něčemu podobnému dojde. A bude konec dálnice zdarma, volné parkování a nulová daň..
Vláda pořád brečí, že nejsou peníze… Což takhle zavést spotřební daň za elektřinu z veřejných nabíječek a wall-boxů. Řidič normálního auta při spotřebě 8l/100km zaplatí za spotřební daň cca 88 Kč. Řidič EV při spotřebě 20kW/100km O Kč. Kdyby se platily např. 4 Kč za každý protečený kW přes autonabíječky, byli by na tom pořád líp, to se nebavíme o DPH a jejich super pocitu, jak šetří planetu. Pokud by si tam tlačili šťávu doma v garáži z normální zásuvky, ať daň neplatí. :-)
Nejvyšší čas, se z té pobouchané EU, odstěhovat hodně daleko.
Doporučuju více číst a méně psát. Protože tu daň z elektromobilů chce zavést stát, který z té „pobouchané“ EU vystoupil.
Jenomže oni daň na elektromobily zavedou všude ono stát u nás žije s daní na cigarety alkohol sázky a pohonných hmot .Takže ty výpadky musí někde získat zpět
zdravím plně s vámí souhlasím.Ani komunisti nebyli tak nenažraní a zkorumpovaní jak ty představitelé státu po revoluci .Pavel
Pěkný den Všem.
To se dalo čekat, že se bude také danit. Když jsou zdaněná auta na plyn tak to musí postihnout i auta na el. pohon. Zelené šílenství a nesmyslné zákazy a nařízení včetně nějakých embarg na dovozy a vývozy dostalo světovou ekonomiku tam ,kde dnes je . Sami jsme si podřezali větev pod fungujícím mezinárodním obchodem . A teď se divíme ,že je draho a nic nefunguje.
Navíc se najdou silné státy co svoji ekonomiku podporují masívně a ty slabé na to nemají. Čímž se kritická situace ještě zhoršuje. Ta obrovská krize je přede dveřmi.
Čekají nás velice stinné stánky spojené s tímto vývojem . Globalizace trhu je nádherná věc, ale nesmí se do ní hodit vidle. A to jsme udělali posíláním sankcí na Rusko. A jak se předpokládalo ,že to Rusko nevrátí tak to byl zásadní omyl.
Vrátilo a i s úroky. Vidíme to všichni dnes a denně na zdražování, postupnému ochlazování trhu a pomalým vstupem na hranu recese. Ale stále vice hrotíme napjatou situaci ,místo rozumu, převládají emoce politiků. Ekonomové dávno varovali a vysvětlovali proč ne. Nikdo je neposlouchal a teď po nich chtějí radu ,jak z toho ven? Příští rok se bude lámat chleba a nebude chutný. Bude nám asi hodně hořko v ústech.
Politika je úzce spojená s ekonomikou a naopak to je stará příručka z ekonomie. A pokud je špatná politika, tak je vždy špatná i ekonomika. A tady se to ukazuje v plné nahotě.
Shrnutí závěrem je ,že se budeme muset hodně uskrovnit ,začít sami šetřit a starat se o sebe ještě více. Nikdo nám obyčejným lidem nepomůže . A příští generace nám za to co jsme udělali s ekonomikou budou spílat. Z blahobytu se pomalu začínáme sami dobrovolně prokousávat do bídy ,ale jiného charakteru, než je ta ,že jsme úplně na dně a nemáme ani na jídlo. Začíná to ekonomickou ,ale kdo ví kam až to dojde Viktor.