Z toho, co vidíme kolem sebe, je Česko rájem dopravního značení. Často je to nepřehledné a v řadě případů také zbytečné. Jednou z docela zbytečných dopravních značek je i ta, které zakazuje průjezd místem, u kterého stojí. Důvod je prostý, výklad zákona je totiž poměrně vágní, takže ti, kteří při průjezdu dodrží postup, vlastně zákon neporuší.
Co vlastně zakazuje?
Ne, nenabádáme nikoho k porušování zákona, jen připomínáme výklad zákona, který se týká dopravní značky „Průjezd zakázán“. Přesný výklad značky je: „Užije-li se nápisu „Průjezd zakázán“, nesmí řidič projet takto označeným úsekem, aniž by jízdu přerušil, například za účelem naložení nebo složení nákladu.“ Pozor ale na situace, kdy je dopravní značka doplněna dodatkovým textem „Nakládání a skládání zakázáno“, „CNG“, „LPG“ apod. V takovém případě je totiž průjezd opravdu zakázán, případně zakázán pro určité typy vozidel.
Pokud jde o klasický zákaz průjezdu, pak už z výše popsaného platí, že projet fakticky smíte, především v případě, kdy tam někoho nakládáte, kdy jdete nakoupit nebo naopak vysazujete třeba kolegu před domem nebo dítko u školy.
Zákon ovšem pamatuje na ty, kteří se chtějí místem s touto značkou vyhnout kolonám. Pokud je na značce jen nápis „Průjezd zakázán“, pak platí, že za značku nesmíte vjet bez důvodu. A ty jsme nastínili výše. Pamatujte však, že dle zákona se za takový důvod nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.
Pozor dejte ještě na jednu dodatkovou tabulku, Jakmile se u značky objeví tabulka s nápisem „smog“, je zakázána jízda (nikoli jen vjezd) pro určená vozidla v území, pro které byla vyhlášena smogová situace podle zvláštního právního předpisu.
Mimochodem, případná pokuta za neoprávněný průjezd se na místě může dostat na 2000 Kč, ve správním řízení na 2500 Kč.
No to jsem si přečetl: a co je za problém zkontrolovat stav vozu krátkým zastavením, obejitím vozu a jet dál? Tím nikohop nenabádám k porušování zákona a prováděcí vyhlášky. Ale ten článek je o nesmyslnosti značky. Já ji dodržuji, ale…
Zastavím, obejdu auto zda není ušlá pneumatika nebo zda mi svítí levý tlumený světlomet, nastoupím a pokračuji v krasojízdě. Suspekní poruchu na vozidle mohu kontrolovat, co není zákonem doslova zakázáno, to zákon připouští. Což je vcelku oprávněný ůkon. Není nikde napsáno zda musím někoho vypustit nebo vpustit do vozidla nebo složit a naložit náklad.
Samostatnou kapitolou jsou dodatkové tabulky, obrázky na nich a texty. Zásadou ale musí být, že bez ohledu na dodatkovou tabulku je možno uposlechnout základní význam značky, aniž by byl spáchán přestupek. Klasickým příkladem byla křižovatka na Novém Městě s výjezdem do ulice Jindřišké, před kterou byly 2 přikázané směry jízdy – rovně a doprava. Pod příkazem doprava byla dodatková tabulka s textem “ Pouze TAXI“. To bylo špatně a na mé upozornění to změnili.
Článek úplně mimo realitu… Kdyby si aspoň jeho autor přečetl aktuální znění vyhlášky 294/2015 SB., kterou se provádí zákon o provozu na pozemních komunikacích!!!
Výklad dopravní značky uvedeny v příloze číslo 3 vyhlášky zní totiž úplně jinak:
Jiný zákaz
Značka stanoví jiný zákaz než ten, který je možno vyjádřit jinou zákazovou značkou uvedenou v této příloze. Zákaz se vyjadřuje vhodným nápisem nebo určeným symbolem uvedeným uvnitř červeného kruhu.
Je-li na značce uveden nápis „PRŮJEZD ZAKÁZÁN“, nesmí řidič bez důvodu vjet do takto označeného úseku. Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.
Je-li na značce uveden nápis „CNG“, „LPG“ nebo jiný nápis označující druh pohonu vozidla, je vozidlům s tímto druhem pohonu zakázán vjezd do takto označeného úseku.
Je-li na značce uveden nápis „SMOG“, je zakázaná jízda (nikoli jen vjezd) pro určená vozidla v území, pro které byla vyhlášena smogová situace podle zvláštního právního předpisu.
Takže asi tak…