Test Range Rover Velar P380

Příprava vozidla na zimu neobnáší jen přezutí pneumatik

Autor: Komerční sdělení - Foto: Pavel Srp - 9. 11. 2020


Mít automobil není jen tak, protože jako každý jiný dopravní prostředek vyžaduje náležitou péči. Obzvláště na podzim a v zimě.

Zimní měsíce, které máme před sebou, dávají zabrat autům i řidičům. Nízké teploty nesvědčí autobaterii, posypová sůl podvozku a nepříznivá viditelnost ohrožuje samotné motoristy. Naštěstí existují způsoby, jak tato rizika co nejvíce minimalizovat a na toto období vůz připravit.

Čisté přední sklo a funkční stěrače

Jednou ze zásad bezpečně jízdy je dobře vidět a být viděn. Proto nepodceňujte péči o čelní sklo a stěrače. Pokud při stírání za sebou zanechávají šmouhy, vyměňte jejich gumové lišty. Před každou jízdou zkontrolujte hladinu kapaliny do ostřikovače. Je-li nízká, ihned ji dolijte. V zimě jedině nemrznoucí, protože pokud by zamrzla, mohla by způsobit velké a drahé škody.

Buďte na komunikaci vidět

V zimních měsících se brzy stmívá. Pěkně na čas si ale sluníčko dává i po ránu. Povinnost svítit je u nás sice celoroční, ale právě v zimě je otázkou doslova života a smrti. Nezaměřujte se však jen na svítivost žárovek (varovným znamením je i jen slabší svícení), ale také správné nastavení světlometů, které mohou ostatní motoristy oslňovat. Kontrole nezapomeňte podrobit i mlhovky.

Přezutí pneumatik

Dalším důležitým krokem je i přezutí pneumatik. Podle zákona vůz s letními gumami po prvním listopadu nepatří na komunikaci pokrytou vrstvou sněhu či ledu. Zimní pneumatiky s minimálně čtyřmilimetrovou hloubkou dezénu dobře odolávají vodě, sněhu i zledovatělému povrchu, na kterém ve srovnání s letními pneumatikami lépe sedí. A vozidlo se na těchto površích celkově lépe ovládá.

Havarijní pojištění a povinné ručení

I přesto je rizik, která v zimě motoristy ohrožují, mnohem více než v létě. Vás pak před nimi ochrání dobře uzavřené havarijní pojištění a povinné ručení. Tyto pojistky doporučuje odbornící z Top-Pojištění.cz uzavřít u jedné pojišťovny, dosáhnete tak na lepší cenu. A před uzavřením havarijního pojištění si spolu s jeho parametry dobře prostudujte i pojistné podmínky. A zvažte případná připojištění jako například připojištění čelního skla a střetu se zvěří, tedy události, které běžnými pojistkami nebývají kryty.

Brzdy a autobaterie

Před zimou dále doporučujeme nechat zkontrolovat brzdy, hladinu všech důležitých kapalin a stav autobaterie. Za volant nikdy nesedejte unavení a samozřejmě pod vlivem alkoholu. Ale to samozřejmě platí celoročně.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek