Je to možná neuvěřitelné, ale povinnost během dne svítit máme na našich silnicích už od roku 2006. Od té doby zákon o silničním provozu 361/2000 Sb., konkrétně paragraf 32 říká: „Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení.“ Nejde o bodovaný přestupek, ale na místě vám za nerozsvícené světlomety může policista udělit pokutu až do 2000 Kč, úřad pak ve správním řízení až 2500 Kč.
Nejsme ovšem jediná evropská země, kde je tato povinnost zakotvena v zákoně. A protože Ministerstvo zahraničních věcí České republiky před několika dny osvětlilo, do kterých zemí v nejbližších hodinách a dnech budeme moci vycestovat, je dobré si připomenout, jak je to s povinným svícením také v jiných zemích.
Tam, kde je povinné svícení stejně jako u nás, jej řeší automatické světlomety, které mají všechna současná auta. V zemích, kde svícení povinné není, rozhodně nic nezkazíte tím, když si prostě necháte rozsvíceno. Neexistuje žádný zákon, dle kterého by vás případně pokutovali za rozsvícené světlomety. Dejte si ale pozor na dálkové světlomety a mlhovky. Jejich nesprávné použití může být pokutováno nejen u nás, ale i v zahraničí.
Světlomety se za více než 100 let zcela proměnily, dříve nebývaly ani povinné
Povinně ve většině Evropy
Na světlomety rozhodně nezapomínejte ve 13 zemích Evropy, kterými jsou kromě Česka také Slovensko, Polsko, Slovinsko (pozor tedy dejte po cestě do Chorvatska), ale i Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Lotyšsko, Litva, Itálie, Estonsko, Irsko a Finsko.
Dalších 10 zemí Evropy svícení nevyžaduje, ale jak už jsme řekli výše, rozhodně jím nic nezkazíte. Jsou jimi Velká Británie, Francie, Dánsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Nizozemí, Malta, Řecko a Belgie.
Existují ale také země, kde se svítí nebo naopak nesvítí podle jistých pravidel. Například ve Španělsku svítit nemusíte jen do chvíle, kdy nenastane snížená viditelnost. Motocykly tam však musejí svítit pořád. V Maďarsku musíte během dne svítit jen v neobydlených oblastech, v Chorvatsku se povinně svítí jen během zimních měsíců a v Rumunsku zase jen na silnicích vyšších tříd, tedy třeba na dálnici.