Společnost VinCheck, která na českém internetu provozuje bezplatnou službu prověření VIN vozidel, zrealizovala v měsíci říjnu průzkum mezi zájemci o prověření ojetého vozu. Cílem průzkumu bylo zjistit, jaké informace o ojetém voze zákazníci preferují a zda jsou ochotni za tyto informace platit. Průzkum proběhl na vzorku 750 respondentů a probíhal metodou CAWI (Computer Assisted Web Interviewing ) přímo na internetových stránkách společnosti. Výsledek průzkumu byl velmi překvapivý – za nejdůležitější informaci považují respondenti detailní a pravdivý popis technického stavu a také prověření vozidla v databázi exekucí. Naopak požadavek na informaci o stavu ujetých kilometrů se umístil až na čtvrté příčce.
„Výsledek průzkumu nás velmi překvapil,“ říká Petr Přikryl, šéf expertní skupiny VinCheck a vysvětluje: „Problematika stáčení tachometrů je totiž mediálním evergreenem již několik let. Za tu dobu se však česká legislativa příliš nezměnila, občan není proti podvodníkům v podstatě vůbec chráněn a plošná možnost získat zaručenou informaci o stavu ujetých kilometrů prakticky neexistuje.“ Podle Přikryla tak zájemce o ojetinu rezignoval na neověřené, neúplné a placené informace o stavu ujetých kilometrů a více se zaměřuje na reálný technický stav vozu a jeho právní nezávadnost. Právě tento trend potvrdil realizovaný průzkum, ve kterém měli respondenti seřadit požadované informace o ojetém voze podle důležitosti. Požadavek na informace o počtu ujetých kilometrů se totiž objevil až na čtvrtém místě.
Výsledek průzkumu (seřazeno respondenty podle důležitosti):
- Zda VIN vozidla odpovídá skutečnosti a nebylo změněno
- Zda není vozidlo v zástavě nebo předmětem exekučního řízení
- Zda nebyl vůz v minulosti odcizený a není v pátrání Policie ČR nebo okolních států
- Informace o počtu najetých kilometrů
- Z jaké země vozidlo pochází
Podle Přikryla by zájemci o ojetý vůz měli sice i nadále požadovat informaci o stavu ujetých kilometrů, ale rozhodně by se měli více spolehnout na detailní technickou kontrolu vozu, která o jeho stavu napoví mnohem více, než číslovka na tachometru. „Určitě se mnou bude každý souhlasit, že například vůz pražské taxislužby, který má na tachometru 150 tisíc ujetých kilometrů, bude v jiné technické kondici než totožný vůz se stejnou porcí ujetých kilometrů na dálničních trasách.“
Z průzkumu společnosti VinCheck dále vyplynulo, že informace o vozidlech by měl stát poskytovat plošně a zdarma, což se již alespoň částečně děje například na stránkách Ministerstva dopravy. „Je jenom škoda, že na webu Ministerstva dopravy nemůže občan prověřit vůz, který nevlastní,“ říká Přikryl a vysvětluje: „Takový web totiž nelze použít v případě, že mám zájem o nákup ojetého vozu a chci si jej prověřit.“ Podle průzkumu společnosti VinCheck by právě tyto informace měl stát poskytovat plošně. Pro tuto variantu se vyjádřilo 93 % respondentů.