Praha už za pár dnů zažije velký dopravní kolaps. Zemědělci mají v plánu zablokovat řadu silnic

Autor: Anina Russová - Zdroj: Magistrát hl. m Prahy - Foto: Asociace svobodných odborů ČR - 14. 2. 2024


Řidiči, kteří potřebují příští týden do Prahy by měly svou cestu zvážit. Prosí je o to pražský magistrát, který ohlásil, že od pondělí 19. února až do čtvrtka 22. února budou v Praze probíhat protesty zemědělců.

Magistrát informoval, že hned v pondělí do Prahy zamíří kolony traktorů a zemědělské techniky z několika míst republiky. Potkat je tak můžete třeba na příjezdu z D11 nebo D1. To bude ale jen začátek. Cílem kolon je budova ministerstva zemědělství v centru města. Příjezd techniky je dle informací organizátorů naplánovaný na 6.00 hodin, kdy technika zastaví v prostoru magistrály v obou směrech, čímž ji zcela uzavře. Zemědělci zde mají v plánu předat zástupci ministerstva své požadavky a zhruba v 11.00 hodin odjet. Akce by se dle organizátorů mohly zúčastnit stovky až tisíce strojů. Protesty by měly trvat až do čtvrtka 22. února.

„Hlavní město spolu s policií a dalšími složkami IZS aktuálně intenzivně jedná s pořadateli. Konání akce Praha řeší i s dalšími subjekty včetně Středočeského kraje a městských částí. Akce bude mít výrazný negativní vliv na dopravu, a to nejen v místě blokády na magistrále, ale i v širokém okolí a teoreticky i na příjezdech do Prahy. Akce však může negativně ovlivnit i městskou hromadnou dopravu včetně přesahu do Středočeského kraje. Samotná technika by na magistrále v každém směru mohla blokovat pruhy až o délce několika kilometrů, proto se bude policie v koordinaci s organizátory snažit zachovat alespoň kolmé průjezdy křižovatkami,“ uvedl I. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Magistrát také upozorňuje, že konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění ani nepovolují, ale postačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soudu v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.

Svolavatelem shromáždění je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR.

Oznámené trasy nájezdů do Prahy:

 • D7 – seřadiště: Letiště Panenský Týnec
  • Slaný směr D7 – Evropská – Svatovítská – Hradčanská – Milady Horákové – Veletržní – Bubenská – Hlávkův most – Wilsonova
 • D8 – seřadiště: Lovosice
  • Liberecká – Holešovičky – most Barikádníků – Argentinská – Za Viaduktem – nábř. Kpt. Jaroše – Hlávkův most – Wilsonova
 • D1 – seřadiště nájezd na D1 od Benešova – směr Praha
  • 5. května – Legerova – Wilsonova
 • D4 – seřadiště Cukrák (Jíloviště naproti občerstvení Cukrák)
  • Strakonická – Hořejší nábř. – Jiráskův most – Resslova – Ječná – Wilsonova
 • D11 – příjezd z D11
  • Olomoucká – Pražský okruh – Českobrodská – Hartigova – Husitská – Wilsonova
Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru