Ať už jedete kdekoliv po Česku, nelze si nevšimnout té velké spousty dopravních značek, které musí řidič sledovat. Ale právě pro motoristy je takové množství dopravního značení často matoucí. Řada dopravních značek často bývá umístěna na chodnících, kde překáží chodcům. Podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba by se to ale mohlo změnit.
„V současné době se bohužel značky často stávají zbytečnými překážkami pro pohyb chodců. Třeba když s novými značkami přibývají také stále nové tyče, na kterých jsou uchycené. Jindy jsou zas značky zbytečně velké nebo nepřehledně graficky zpracované. To pak působí jako vizuální smog,“ popsal Hřib.
Město proto chce počet dopravních značek zredukovat a změnit i jejich umístění. Náměstek Hřib proto nechal zpracovat manuál, jak značky kultivovaně umisťovat do městského prostoru, aby příliš nerušily a překážely co nejméně. Nová pravidla se pak uplatní v pilotním testování přímo v terénu ve vybraných oblastech. Příklad si náměstek bere ze zahraničí, kde jsou značky často menší, je jich méně a jsou zpravidla umístěny tak, aby co nejméně překážely, třeba na fasádě domů.
Je potřeba hledat cesty, jak chodcům uvolňovat cestu!
Třeba zmenšením značek nebo přisazením jejich sloupků k fasádě.Když to jde v zahraničí, půjde to i v Praze. I o tom bude náš manuál pro Kultivované dopravní značení, který jsme včera schválili! 👍 pic.twitter.com/EgvdGjqRZn
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 5, 2024
Podle náměstka jsou změny potřeba a po jejich zavedení bude město estetičtější, průchodnější pro pěší, a nakonec i levnější pro údržbu.