skoda-pojisteni-asistencni_sluzba

Povinným ručením to jen začíná. K tomu si můžete připojistit i spoustu dalších věcí

Autor: Anina Russová - Zdroj: klik.cz, suri.cz, srovnejto.cz - Ilustrační foto: Škoda - 7. 2. 2025


Každý motorista ví, že název „povinné ručení“ nedostalo „pojištění odpovědnosti z provozu vozidel“ jen tak pro nic za nic. Jde o zákonem stanovené pojištění, které musí mít každé auto, které má registrační značky a jezdí po silnicích. Ovšem toto pojištění chrání jen ty, kterým pojištěné auto způsobí nějakou škodu. Přímo to pojištěné vozidlo povinné ručení nechrání. Od toho jsou tu případně připojištění.

Havarijní, živly nebo zvěř

Na silnicích se může stát opravdu asi cokoliv. Pamatujeme dopravní nehodu, kterou zapříčinil vánoční kapr, který během cesty vyskočil řidičce z tašky do klína. A ta pak skončila s autem v příkopu. Právě takové škody na autě, případně zranění, povinné ručení neřeší. Pokud byste při podobné nehodě někomu zničili plot, tak ten už samozřejmě ano.

Abyste ale mohli i některé opravy a závady na vašem autě nechat na pojišťovně, je nutné mít havarijní pojištění nebo další připojištění k povinnému ručení. Jedním, které je dobré zvážit, je připojištění asistenčních služeb. Přestože už prakticky všechna dnešní povinná ručení nějakou formu základní asistence v sobě mají, přeci jen je dobré si plnou asistenci připojistit a spolehnout se tak na to, že nezůstanete bezmocně stát u krajnice s nepojízdným autem.

Řada motoristů také připojišťuje okna. Podle České asociace pojišťoven je průměrná škoda na sklech okolo 8 000 Kč a jde o velmi časté poškození, které většina českých motoristů nemá pojištěné. A je to škoda. „V rámci pojištění skel vozidla se zpravidla pojišťují úplně všechna skla včetně prosklené střechy a střešního okna. Vzácně se můžete setkat s pojištěním pouze čelního skla, většina pojišťoven už ho ale nenabízí. Pojištění nekryje škody na sklech, pokud v rámci pojistné události dojde k poškození jiných částí auta (například při dopravní nehodě),“ vysvětluje srovnejto.cz.

Zajeli jste s autem kvůli ledovce do příkopu? Povinné ručení vás z něj dostane, ale škody už zaplatit nedokáže

Ti, kteří jezdí mimo velká města, by pak měli minimálně zvážit připojištění střetu se zvěří. „Jezdíte-li mimo město a nemáte-li havarijní pojištění, může se Vám toto připojištění hodit. Srazit srnku ani kance rozhodně není nic příjemného. Navíc i takový drobný dravec nebo hlodavec dokáže v určitých situacích napáchat spousta škod. Hodí se zejména pro řidiče, jejichž cesty se často kříží se silnicemi nižších tříd. Ovšem pozor, například na dálnicích dochází ke střetům se zvěřím taktéž relativně často,“ vysvětluje srovnávač klik.cz.

Pojistit se můžete také na řádění přírodních živlů. „Připojištění proti živelným pohromám se sjednává pro případ, že dojde k poškození vozidla například při krupobití, požáru, úderu blesku, vichřici nebo povodni. Ačkoliv taková situace může potkat každého, připojištění by měli zvážit hlavně ti, kteří se nacházejí v záplavových oblastech nebo nemají pro vozidlo pevné a kryté stání,“ popisuje srovnávač Suri.

Jednou možností je pojistit si jen něco, co si zrovna myslíte, že potřebujete, ale pak je tu možnost pořídit si komplexní havarijní pojištění. Jeho součástí, v závislosti na smlouvě, může být vše výše zmíněné, ale i další připojištění navíc. V tomto případě je sice potřeba počítat s výrazně vyšší cenou než u jednotlivých prvků připojištění, ale zase máte jistotu, že máte kryté skoro vše. V každém případě vždy musíte počítat se spoluúčastí a po vyřešení škodní události také s možností vyšší ceny za pojištění – to platí jako pro havarijní pojištění, tak i pro povinné ručení.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru