tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m760li-xdrive

Povinné biosložky v palivech končí. Návrh včera schválila poslanecká sněmovna

Od Josef Pelikán | Zdroj: Česká pirátská strana - Tisková zpráva - 28. 4. 2022 0

Poslanecká sněmovna včera ve zkráceném projednávání schválila zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Biopaliva, která původně měla snížit množství emisí, podle Pirátů svou roli neplní – biopaliva první generace jsou totiž rostlinného původu, jsou neekologická i neekonomická. Řepka, která je k jejich produkci využívaná, zabírá místo plodinám, které mají lepší potravinářské využití.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek připomněl, že Piráti proti biosložce v palivech vystupovali již v minulém volebním období, kdy zabránili navýšení podílu prosazovaném tehdejší vládou.

Přečtěte si také:  Pohonné hmoty na čerpacích stanicích už opět zdražují

„Už v minulém volebním období naši poslanci v čele s Radkem Holomčíkem navrhovali povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty zcela zrušit. Předchozí vláda totiž navrhovala zvýšení podílu biosložky, jejíž hlavními producenty jsou firmy z koncernu Agrofert Andreje Babiše. Tomu se nám podařilo zabránit, z dlouhodobého hlediska by to znamenalo navýšení ceny v řádu korun a snížení potravinové soběstačnosti. Řepka zabírá na polích zbytečně místo, kde by se měla pěstovat pšenice,“ uvedl Jakub Michálek.