Policisté používání mobilu za volantem označují jako jednu z častých příčin dopravních nehod. „Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod,“ popisuje ministerstvo dopravy. Mobilní telefon by tedy za volantem měl být tabu. Přesto je tu i možnost, jak jej použít. Má to ale přísná pravidla.
Ze statistik vyplývá, že za posledních 10 let vzrostla četnost přestupků nedovoleného držení mobilního telefonu za jízdy o téměř 50 %. Ze všech bodovaných přestupků je držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení třetím nejčastějším. I proto se od letošního ledna s novelou bodového systému výrazně zpřísnila sankce za držení telefonu při řízení. Nyní za tento přestupek řidič dostane čtyři trestné body a pokutu na místě v rozmezí od 2500 Kč do 3500 Kč. Ve správním řízení může pokuta za držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení dosáhnout dokonce až 10 000 Kč.
Pokud ovšem telefon vložíte do držáku umístěného třeba na palubní desce, můžete hovor přijmout, můžete i ovládat navigaci. Telefon tak je v režimu hands-free, což zákon umožňuje. Potvrdila nám to i tisková mluvčí Policejního prezidia Violeta Siřišťová: „Obsluha hands-free není trestná, za předpokladu, že se řidič plně věnuje řízení vozidla. Rovněž není konkretizován typ hands-free. Podstatné tedy je, aby řidič nedržel žádné hovorové zařízení v ruce, ani jiným způsobem, např. tváří přitisknutý telefon k rameni, a aby obsluha hands-free byla snadná a intuitivní, podobně, jako obsluha autorádia. Obdobně lze toto pravidlo aplikovat i při ovládání navigace.“