zachranarska-ulicka

Potřebujete zastavit na dálnici? Raději v autě nezůstávejte a když už, neustále sledujte zpětná zrcátka

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 14. 5. 2024


Před několika dny všechny zasáhla zpráva o nehodě, při které řidič nákladního auta nesledoval dění před sebou a srazil na dálnici stojící auto a před ním parkující tahač s historickým tankem. To, co udělal řidič nákladního auta, je neomluvitelné. Chyba se ale stala i u posádek tahače a osobního auta. Ve spolupráci s policií pro vás proto máme rady, co dělat, když na dálnici musíte zastavit, a jak to udělat pokud možno bezpečně.

Bezpečnost na prvním místě

Může se to stát každému. Budete mít defekt, poruchu nebo se dostanete do kolony. Situací, které vás donutí zastavit na dálnici, je opravdu hodně. Platí přitom, že dle zákona je řidičům na dálnici zastavení a stání jinde než na parkovištích zakázáno. Při nouzovém zastavení je nezbytné stát na krajnici. Pokud zůstanete na vozovce, je nezbytně vozidlo označit jako překážku. A připomínáme, že při stání v koloně je povinné vytvářet bezpečnostní uličku.

Co dělat, když na dálnici dojde k poruše? Violeta Siřišťová z Policejního prezidia radí: „Snažte se dostat vozidlo na bezpečné místo mimo pruhy určené pro běžnou jízdu. Přesuňte ho na krajnici nebo do nouzového pruhu. Zapněte výstražná světla, tím upozorníte ostatní řidiče na vaše zastavené vozidlo.“ To je ale jen začátek. Okamžitě sobě a všem v autě nasaďte reflexní vestu. Posádku co nejrychleji pošlete mimo stojící vozidlo a mimo dálnici, ideálně za svodidla. Nezapomeňte umístit výstražný trojúhelník, ideálně 100 metrů od auta. A následně i vy opusťte dálnici, nezůstávejte u auta, nestůjte ani u krajnice.

Co nejrychleji zavolejte policii a asistenční službu. Majáky pomohou označit vaše auto jako překážku a bude tak lépe viditelné pro ostatní řidiče. Pamatujte, že asistenční službu se na dálnici vyplatí volat i k takové maličkosti, jako je defekt. Ano, možná vás to trošku zdrží, ale rozhodně to pro vás bude bezpečnější, než se sklánět u auta, když kolem ostatní jezdí vysokou rychlostí. A jak dokazuje řada nehod, tak často ani nesledují dění kolem sebe. Vaše bezpečnost musí být vždy na prvním místě.

Zvýšení dálniční rychlosti na 150 km/h bude už letos. Ministerstvo dopravy nám vysvětlilo kde a za jakých podmínek

A ještě jedna velmi důležitá věc. Pokud stojíte na dálnici v koloně, je nezbytné neustále sledovat jak dění před sebou, tak ale i za sebou ve zpětných zrcátkách. Jen tak si všimnete, že s blíží složky IZS, a jen tak můžete případně reagovat na blíží se nebezpečí. Buďte připraveni se kdykoliv rychle rozjet. A i proto si za autem stojícím před vámi nechávejte dost místa na to, abyste případně mohli uhnout.

„Dodržování těchto pokynů může výrazně přispět k vaší bezpečnosti a bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu. Je také dobré mít v autě základní bezpečnostní vybavení, jako jsou bezpečnostní vesta, výstražný trojúhelník, lékárnička a dostatečné množství paliva,“ doplnila Violeta Siřišťová.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru