Jako každý rok jsou české silnice po zimním období plné děr, prohlubní nebo jiných defektů. Ty mohou významně poškodit vozidlo i v nižších rychlostech. Vymáhání náhrady škody může být časově náročné a s nejistým výsledkem. Řešení může zásadně usnadnit pečlivá dokumentace a použití spolehlivých autokamer. Autokamery Nextbase patří mezi nejpokročilejší důkazní prostředky při řešení dopravních nehod.
Ne-kvalita silnic je v České republice dlouholetým fenoménem. Že má Česko problém s kvalitou silnic potvrzují i průzkumy a statistiky. V každoroční zprávě Urban Road Safety Index (URSI) je například hlavní město Praha osmým nejhorším z 32 významných evropských měst z hlediska spokojenosti řidičů ohledně kvality vozovky. Dle statistik Policie České republiky bylo v posledních pěti letech nejvíce nehod zaznamenáno v zimním období (568 nehod), což pravděpodobně souvisí s horšími klimatickými podmínkami, jako jsou sníh, led a nízké teploty, které kvalitu vozovek zhoršují. Nejnižší počet nehod je na jaře (354 nehod), zatímco léto (394 nehod) a podzim (396 nehod) jsou téměř vyrovnané.
Ze statistik Policie České republiky za roky 2019 až 2024 vyplývá, že nejvíce nehod se odehrálo v roce 2023 (celkem 369 nehod), následovaném rokem 2024 (325 nehod) a rokem 2019 (290 nehod). Rok 2021 se zařadil mezi tyto roky s celkovým počtem 279 nehod, naopak nejméně nehod bylo zaznamenáno v roce 2020 (205 nehod). Celkově tak lze říci, že počet nehod způsobených závadou komunikace v posledních dvou letech sledovaného období (2023 a 2024) narůstá.
Jak řešit škodu způsobenou výmoly a dírami? Pečlivě, s pojištěním a dobrými důkazy
Pokud dojde k nehodě nebo poškození vozidla v důsledku špatné kvality vozovky, například kvůli výmolu nebo jiné závadě, je možné žádat náhradu škody od správce komunikace. Nejdůležitější je po incidentu nejprve bezpečně zastavit a zdokumentovat celou situaci – pořídit detailní fotografie místa nehody, samotné závady na vozovce i vzniklých škod na vozidle. Pokud jsou na místě přítomni svědci, doporučuje se zaznamenat jejich kontaktní údaje.
Silnice jsou jako ementál. Poradíme, co dělat s poškozením disku od výmolu a jak se pojistit
V případě závažnější škody či sporné situace je vhodné zavolat Policii ČR, která událost profesionálně zadokumentuje a vyhotoví protokol. Tento oficiální dokument je pak silnou oporou při uplatňování nároku na náhradu škody.
Dalším krokem je identifikace správce komunikace, který má zodpovědnost za její údržbu. U dálnic a silnic I. třídy je to Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), u silnic II. a III. třídy krajské úřady a u místních komunikací obec či město. Žádost o náhradu škody je nutné podat přímo tomuto správci komunikace, ideálně pomocí formuláře dostupného na jeho webových stránkách (například ŘSD umožňuje podání žádosti elektronicky prostřednictvím e-mailu).
„Co se týče komunikace s pojišťovnou klient po nahlášení škody obdrží seznam požadovaných podkladů, které může doložit několika způsoby. Fotografie z místa nehody jsou základ. Ideální je v případě nehody způsobené špatným stavem komunikace mít havarijní pojištění. Pouze povinné ručení tyto škody totiž nepokrývá,“ upřesňuje Martin Vyskočil, manažer Odboru likvidace pojistných událostí vozidel v České podnikatelské pojišťovně.
Důležité je také mít na paměti, že správce komunikace nemusí uznat odpovědnost za škodu v případech, kdy řidič nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy aktuálnímu stavu vozovky nebo pokud byla závada řádně označena dopravní značkou. Obojí se dá v případě řešení přes pojišťovnu snadno dokázat díky palubní auto kameře.
Kamery v autech pomáhají u všech nehod
Významným pomocníkem při dokazování nehod způsobených špatnou kvalitou vozovky mohou být palubní autokamery. „Záznam z palubní kamery dokáže spolehlivě a objektivně zachytit okolnosti nehody – stav vozovky, případné chybějící nebo nejasné dopravní značení, ale i reakci samotného řidiče. Tyto záběry mohou výrazně usnadnit dokazování viny správce komunikace a urychlit celý proces získání náhrady škody. Mnoho pojišťoven proto řidičům doporučuje autokameru používat, protože záznam může být rozhodujícím důkazem, který zvyšuje šanci na úspěšné vyřízení škodní události,“ konstatuje Lászlo Szalontai, viceprezident pro obchod společnosti Nextbase, největšího výrobce autokamer v Evropě.
I oprava vozovky může urazit kolo
„Nemusí se jednat jen o výmoly a díry v asfaltu,“ upozorňuje dále Szalontai. „Sporné situace nastávají například i u frézování vozovky – pokud je zlom v asfaltu nedostatečně nebo špatně značený, poškození vozidla může být značné, a to od proražené pneumatiky přes ohnutý disk až po případně celé uražené kolo. Pak hrozí totální ztráta kontroly nad vozidlem a vážná nehoda,“ varuje. V podobných případech kamera jasně zachytí, zda je konkrétní místo správně označeno – jedná se zejména o značky A 7a (Nerovnost vozovky) z kategorie výstražných značek, nebo A 15 (práce na silnici). Obě mohou být doplněny značkami B20a se zákazem překročení rychlosti, což v případě poškození vozu na výmolech nebo nedokonalostech může opět vyvrátit palubní kamera.
To potvrzuje i Vyskočil z České podnikatelské pojišťovny: „Záznamy z palubních kamer jsou při řešení škod v mnoha případech pro pojišťovny velmi přínosné. Nejčastěji nám tyto záznamy pomáhají ve sporných případech, kdy záznam situaci osvětlí.“ Poškozeným tak může ušetřit čas a starosti právě kvalitní palubní autokamera s vysokým rozlišením a nočním viděním.